Elektronická závěrka

Radek Skokan

Některé přístroje mají kombinaci závěrky mechanické a elektronické. Jestli jsem správně pochopil, elektronická funguje tak, že jednoduše stanovuje délkou el. impulsu dobu, po kterou se odečítá náboj ze snímače, a používá se u aparátu pro dosažení kratšího času, než nabízí jejich mechanická závěrka. Zajímalo by mě, k čemu je vlastně dobrá mechanická závěrka, nestačila by ta elektronická? A jak vlastně spolu funguje el. a mech., proč jsou použity obě?

1 komentář u „Elektronická závěrka“

  1. Odpověď redakce

    Závěrek existuje několik typů.
    Plně mechanická závěrka je dobrá k tomu, že může nastavit jakýkoli čas a tohoto času dosáhnout i bez elektřiny, takže je plně nezávislá na zdroji energie (její jedinou “baterií” je nějaká pružina), je to vlastně cosi jako speciální hodinový strojek.

    Mechanická závěrka s elektronickým řízením má jeden mechanický čas a ostatní jsou – díky elektronice – jeho násobky. Pokud tedy z jakéhokoli důvodu vypadne proud, např. když dojdou baterie, je možno aspoň s jedním časem fotografovat dále (takovou možnost má např. Praktica řady B nebo Olympus OM).

    V současnosti je závěrka SLR nejčastěji mechanická s elektronickou kontrolou časů – může v ní být zapojen elektromagnetický nebo elektronický násobič (např. lithium-niobátový oscilátor), který řídí její chod, přestože “strojek” je mechanický. Taková konstrukce je odolnější např. na výkyvy teplot (pokud ale nejde o nějaký extrém, který zlikviduje baterie) a má někdy i vyšší životnost, ovšem bez baterií zpravidla vůbec nefunguje.

    Elektronická závěrka funguje tak, jak jste popsal, a jsou jí vybaveny všechny digitální přístroje. U přístrojů s tzv. live-čipem, tedy digitálních kompaktů a EVF-zrcadlovek (které ovšem zrcadlovkami vůbec nejsou, neb nemají žádné zrcadlo), s nimiž stále vidíte přes čip (LCD místo hledáčku), taková elektronická závěrka stačí. V okamžiku stisku spouště (samozřejmě s nějakým tím malým zpožděním) dojde k aktivaci obvodu, který sejme a uloží obraz z čipu. To je právě ta “elektronická závěrka”.

    U pravých DSLR elektronická závěrka nemůže stačit, protože čip je zakrytý zrcátkem, což vyplývá z konstrukce SLR. V okamžiku stisku spouště se tedy musí zrcátko odklopit a otevřou se lamely – potud mechanika. Pak elektronika sejme obraz z čipu, následně zase mechanika uzavře lamely a sklopí zrcátko zpátky, aby zas bylo vidět skrz objektiv. Takže mechanická závěrka (vše, co se hýbe) je i v DSLR proto, aby se vůbec mohlo světlo dostat na čip, z něhož “elektronická závěrka” sejme obraz.

    Milan Sýkora

    Odpovědět

Napsat komentář