Komprimace fotek?

Tomáš Kerbach

Dobry den, rad bych se zeptal na problematiku komprese fotek. zatim jsem nenazelz zadny uspokojivy zpusob, jak komprimovat fotky tak, aby to melo co nejmensi dopad na vyslednou kvalitu. Bylo by, prosim, mozne mi poradit? Mockrat diky. TK

1 komentář u „Komprimace fotek?“

  1. Odpověď redakce

    Nepíšete, jedná-li se Vám o kompresi ve fotoaparátu či při archivaci.

    V případě komprese ve fotoaparátu mnoho možností nemáte. Pokud Vám nevyhovuje ani nejnižší stupeň komprese, který můžete použít, zbývá Vám bezztrátový formát. Fotoaparáty nabízejí TIFF, případně RAW. Pokud máte RAW, použijte ten, protože surová data mají pro každý pixel jen jednu hodnotu a nikoliv tři – pro každý barevný kanál. Do normálního formátu se pak data konvertují při stahování z karty, nebo až při jejich zpracování.

    Pokud se jedná o archivaci snímků, jsou možnosti jen o chlup pestřejší. Jednak by formát JPEG měly být při nejmenší kompresi vyhovující. Já používám v některých případech nejvyšší stupeň kvality, který je v mé verzi Photoshopu 12. Výsledné soubory mají zhruba šestinovou velikost a lze s nimi dále pracovat bez pozorovatelné ztráty kvality.
    V případě, že Vám ani tato minimální komprese nevyhovuje, můžete snínky ukládat ve formátu TIFF, který má (pokud tuto možnost zvolíte) vnitřní bezztrátovou LZW kompresi.
    Jako jedinou šetřící alternativu vidím použití klasických archivačních programů – formáty ZIP, ARJ a podobně. Dosáhnete velké úspory místa bez ztráty kvality. V takovém případě už pochopitelně není možné jednoduše zjistit, jaký obrázek v souboru je. To obvykle není na závadu, protože velké obrázky v archivu stejně aktivně nepoužíváte, ty jen prostě většinu času leží odloženy. Pro rychlou orientaci v archivu stačí zhotovit ke každému souboru malý náhled nižší kvality, který má stejné jméno souboru (pochopitelně s výjimkou přípony). Náhledy můžete jednak přidat k archivovaným souborům (např na CD), případně si z nich vyrobíte další pomocný archiv, který bude zároveň obsahovat informaci o aktuálním umístění souborů. K tomu můžete použít i programů pro správu fotografií – alb.

    Odpovědět

Napsat komentář