Jak nejlépe uchovávat na cestach diapozitivní filmy?

Přemysl Heralt

Dobrý den,
chci se zeptat na to jak nejlépe uchovávat na cestach diapozitivní filmy? Konkretně mířím do Arménie tedy pomerně teplé a suché oblasti.
Diky za odpověď.

1 komentář u „Jak nejlépe uchovávat na cestach diapozitivní filmy?“

  1. Odpověď redakce

    Starost o filmy při cestě do teplých krajin trápí každého. Řešil jsem stejný problém při třítýdenní cestě do Maroka spojené s čtyřdenním pobytem na Sahaře. Nakonec to vyřešila autochladnička, kterou ale nelze použít vždy. Jen pro zajímavost – na Sahaře bylo tehdy 36°C ve stínu a teplota písku 56°C.

    První otázkou je, jak zamezit přístupu tepla k filmům. Je to jednoduché – filmy je nutno umístit do termoizolačního pouzdra a to umístit na místo v zavazadle, kde teplota příliš nevzroste. Tedy ne na vršek batohu, který rozpaluje slunce, ani k zádům, kde je přes veškerou snahu výrobců o zajištení ventilace přeci jen vyšší teplota. Pouzdro je možné také zabalit do odrazné fólie, výběr ovšem není snadný. Alobal se po několikerém rozbalení trhá, pokovený mylar či obdobné fólie zase ztrácejí odraznou vrstvu.

    Je dobré mít dvě pouzdra – menší na denní zásobu a větší na zbytek filmů (to zůstává celý den zavřené). Dají se použít polystyrenové vaničky na jídlo, ovšem vzhledem k jejich křehkosti je lépe dát přednost měkké temotašce. Například firma Camping Gas vyrábí termotašku Minimax 4 o objemu 4 litry, který pojme odhadem 40 filmů. Pro větší nároky na prostor je určen devítilitrový Minimaxi 9. První model garantuje vzestup teploty z 5°C na 15°C za 7 hodin, druhý dokonce za 9 hodin. Není ovšem uvedeno, pro jakou externí teplotu údaje platí.

    Druhou otázkou je, kde vzít chlad. Pochopitelně by bylo bezva mít možnost namrazit si vložky do termotašky, nebo sehnat suchý led (tuhý oxid uhličitý). Nedělám si iluzi, že něco takového během cesty seženete. V úvahu tedy přicházejí dva hlavní přirozené zdroje chladu – vodní tok a noc. Doporučuji tedy snažit se nechat pouzdro na noc otevřené, případně si nachladit nějaké médium v potoce. Existují zvláštní obklady, které vydrží dlouho držet chlad či teplo, zkuste se zeptat ve zdravotních potřebách. Existují dokonce aktivní obklady, které dlouho hřejí teplem, získávaným polymerací nebo oxidací. Je možné, že existují i aktivní chladící obklady, nicméně neslyšel jsem o nich. Pokud byste snesl nějakou zátěž navíc, lze si vyrobit chlad vypuštěním oxidu uhličitého ze sifonové bombičky, při jeho expanzi dojde velkému ochlazení. Teplotu lze snižovat i rozpuštěním různých solí ve vodě, ale většinou se jedná o malý pokles a velké množství soli.

    Jinak Vás mohu uklidnit. Před zhruba třemi lety vyšly v Photo Techniques testy vlivu teploty na exponované filmy a i měsíční působení teploty o výši 40°C vedlo jen k velmi nepatrným změnám v kontrastu, citlivosti i barevném podání. A s výjimkou snad jediného filmu byl barevný posun stejný v celém rozsahu zčernání, a tedy snadno korigovatelný (složitější situace nastane v případě, že stíny mají jiný barevný posun než světla). Jednodenní vystavení takové teplotě vesměs nevedlo k viditelné změně.

    Odpovědět

Napsat komentář