Olympus C 745

Branislav

Zdravím potreboval by som poradiť ohľadom Digi foto Olympus C 745
Tu sú moje otázky:
1.)
Prečo je 740 drahšia, ak je staršia a myslím že aj ´´horšia´´.
740 je drahšia a má menší zoom alebo sa mýlim, ?? lebo to bolo písané len u 1 obchodníka.
Žeby mala 740 kovové telo a 745 plast? Veď je tam 3500,- Sk rozdiel.
Ďalej som počul že 745 je len dopredaj, bol to foťák určený pre japonský trh a potrebujú ho vypredať, predtým stál 18000 teraz stojí 12000,- SK
Vie niekto o takom niečom??
Veľa ludí mi povedalo nech beriem 745 , za tú cenu lepší vraj nezoženiem.
2.)
Olympus C 745 chcem hlavne na ten zoom lebo si myslím že s 3 – 4 opt zoom tá krajinka nie je nič moc.
fotil by som asi 1200×960,
Tiež mi písali že na rozlíšenie 1280×960 mi stačí a j menej mpx, lenže je neplánujem tlačiť fotky, fotky budú len a len na Pc, to rozlíšenie hlavne preto, aby fotky boli pekne na celý monitor 17´´LCD
Potrebujem sa spýtať ohľadom rýchlosti nabehnutia foťáku, fotenia
Prípadne má s ním niekto skúsenosti, je s ním spokojný, aké sú sním fotky cez deň, večer, v noci pri blesku, bez zoomu, s max zoomom,
3.)
Pri fotení na blízku a na diaľku nebude fotka rozmazaná, keď nemá stabilizátor?
Len sa bojím toho stabilizátoru aby tie fotky boli O.K keď má taký objektív
Tiež sa chcem spýtať čo stojí medzikrúžok, uv a polarizačný filter.
4.)
A nerozumiem tomuto expozičný čas/ vzdialenosť, mohol by mi to niekto prosím vysvetliť??
-jaký zvolí expozicní cas. Jedno ze základních pravidel ríká, že byste mel
bezpecne udržet cas rovný 1/ohnisková vzdálenost
Som len začínajúci(u digitálu)a neviem čo znamená 1/15atď
-1/20, i 1/15 jde celkem dobře
Stabilizátor obrazu se uplatní zejména při delších časech závěrky (řekněme od 1/30) a při použití delšího ohniska. Obecně se udává přiměřený čas závěrky = 1/ohnisková vzdálenost. Čili pro max zoom 740 (380 mm) odpovídá min. čas 1/380. Se stabilizátorem (FZ2) běžně používám zoom 420 mm s časy 1/30 i delšími.
Nikde na nete som nenašiel že fotím na ohniskovú, pri dlhších časoch, čo znamená ten dlhší čas ??
A toto čo znamená ??
fotoaparát postaví a přišroubuje, kdežto stabilizátor je techologie na principu gyrosenzoru, která funguje uvnitř fotoaparátu a vyrovnává chvění způsobené pohybem ruky. Stabilizátor obrazu se uplatní zejména při delších časech závěrky (řekněme od 1/30) a při použití delšího ohniska. Obecně se udává přiměřený čas závěrky = 1/ohnisková vzdálenost. Čili pro max zoom 740 (380 mm) odpovídá min. čas 1/380. Se stabilizátorem (FZ2) běžně používám zoom 420 mm s časy 1/30 i delším
5.)
Vedeli by ste mi poradiť tiež dobrú brašnu tak do 400 – 500,- Sk, a dobré Nimh batérie alebo radšej Nicd, kedže nabíjačku mám na Nicd
Chcel by som proste dobrý foto, čo má dobrý zoom + 4 batérie a nabíjačku a pamäť, koľko sa asi vojde fotiek v HQ kvalite 1280×960 na 128 Mb xd kartu u Oly C 745??
Takže prípadné rady ohľadom typu batérií, nabíjačky, brašne, filtrov atď vopred dík
Farebná aberácia – fotí občas s červeným nádychom, pomalý a veľký, XD karty – to sú jeho nevýhody
6.)
Veľa ludí doporučuje lacnejší a bez zoomu, že je to zbytočne drahé radšej nech si kúpim lacnejší, lenže na ten pol rok alebo rok čo sa sním naučím pracovať nemám zbytočných 8000,- a potom zasa na tento, to je si myslím nelogické, skrátka potrebujem kvalitný foto do 15000,- komplet aj s baterkami, nabíjačkou, brašnou + pam karta, u Olympusu ma odrádza XD za cenu 128 Mb mám 256+ mb Sd karty a v čom je rozdiel??myslím medzi Xd a ostatnými napr:SD
Plánujem kúpiť tiež 128 mb kartu Lexar balenie
7.)
Vie sa niekto vyjadriť k batériáma nabíjačky: Sanyo 2300 90 Kč/kus
A ultrarýchlá nabíjačka: GP PB01GS180 – PowerBankSmart- SET – Ultrarýchla nabíjačka NiMH AA, AAA ceruzkových akumulátorov + 4 ks NiMH – GP 180AAHC (1,2V/1800 mAh)
môžem na nej nabíjať tieto batérie Sanyo a lebo radšej tieto: GP-200AAHC R6 NiMH 1,2V/1920 mAh – (blister 2 ks) vysokovýkonné nabíjatelné NiMH akumulátory AA pre digitálne fotoaparáty – majú inačí objem Ako nabíjačka
A vedeli by ste mi poradiť na čo si mám dať pozor pri kúpe, teda kde sa najčastejšie prejaví chyba prístroja, čo mám všetko vyskúšať
Za rady vopred ďakujem
S pozdravom Branislav
malacky@limex-sk.sk

Ešte som uvažoval o :

Kodak Dx 7630, 6490, EasyShare DX6490
Panasonic DMc Fz 1 EK 2 mpx 12x opt + stabilizátor, video so zvukom, čierny peknýa LEICA
FZ 3
Canons4, PowerShot S50,
Minolta:
F200, DiMAGE G600, Dimage Xg
Z 1, Z 3 – dosť veľké
Nikon COOLPIX 3700
Casio Exilim EX-Z30, Exilim EX-P600, Exilim EX-Z40
FujiFilm FinePix A203 Zoom

Minolta Z 1
rýchlejšia – 2 Sekundy (Oly 6 S)
krajšie fotky
Video 640×480 (tuším aj+ zvuk )
Sd karty
Dosť veľké a škaredéJ
Takže ktorý ??
Ak poradíte iný budem len rád ale už aj tak mám v tom dosť veľký guláš takže asi ten C 745,len mi tam vadí tá aberácia pri fotení v šere, pomalosť, zaostrenie pomalé, veľký, XD, červený nádych, je do 12000 príp do 15000,-SK aj s vybavením foto kvalitnejší a dostačujúci na fotenie vzdialených objektov, napr kostol, hory atď.

1 komentář u „Olympus C 745“

  1. Odpověď redakce

    Ad 1)
    Na tuto otázku jsem Vám už odpověděl v minulé odpovědi.

    Ad 2)
    Zoom je docela dobrá věc, hlavně je s ním práce poměrně pohodlná. Čím větší zoom budete mít, tím bude práce pohodlnější. Ale vždy je to něco za něco. Čím je větší zoom, tím může být horší optická kvalita nebo světelnost (nebo obojí). Jinými slovy čím je objektiv tvořen menším počtem prvků, tím je větší pravděpodobnost dobré optické kvality (neplatí to ale vždy a všude, jsou dobré a špatné objektivy, některé zoomy jsou lepší, než lecjaká pevná ohniska). Většinou je kvalita ale vyvážena penězi. Na druhou stranu píšete, že chcete dělat fotky jen 1200×960, takže bych si být Vámi tímto vůbec hlavu nelámal, v takovém rozlišení to je opravdu celkem jedno.

    Co se týče rychlosti, tak tam už jsem na to odpovídal minule.

    Ad 3)
    U stabilizátoru nezáleží na tom, jestli fotíte na blízko nebo na dálku. Stabilizátor funguje ve všech případech stejně. Ceny UV filtrů a polarizačních filtrů najdete na http://www.paladix.cz/obchod (sekce Filtry)

    Ad 4)
    Nevím, na co se ptáte, když si sám v té otázce taky odpovídáte. Udává se, že bezpečný čas pro “udržení” fotoaparátu, tj. pro to, aby fotografie nebyla rozmazaná. Takže když fotíte s objektivem nastaveným na 380mm, tak byste měl použít čas 1/380s a kratší. Když nastavíte objektiv na 38mm, tak Vám bude stačit 1/38s a kratší. Tyto časy na fotoaparátu ale nenajdete, protože jsou hodnoty zaokrouhlené. Najdete tam tedy časy 1/500s, 1/60s, apod. To ale nic nemění na tom, že to je tak jako tak pouze a jen orientační údaj!!!! Záleží totiž na tom, jak máte pevnou ruku, jaký máte postoj, jak fotoaparát držíte, jestli se o něco opíráte apod. Takže si s tím nelamte hlavu a prostě to v praxi potom vyzkoušejte, třeba budete tak dobrý, že udržíte dlouhé časy i bez stabilizátoru. Stabilizátor Vám v tomto může pomoci tím, že s jeho pomocí budete moci bez podpory fotit s delšími časy. Jinak byste musel použít např. stativ. Ale nepočítejte s tím, že se stabilizátorem udržíte expozice v řádu vteřin nebo dokonce minut – na to to není stavěné, na to už budete potřebovat stativ.

    Jinak doporučuji rovněž přečíst následující články:
    http://www.paladix.cz/rs/clanek.php?aid=10198
    http://www.paladix.cz/rs/clanek.php?aid=10171
    http://www.fotografovani.cz/art/fotech_df/IS_princip.html

    Jinak pokud nevíte, jaký je vztah mezi expozicí, časem a clonou a nepomůže Vám ani výše uvedený článek, tak doporučuji zakoupit nějakou knihu o fotografii pro začátečníky, kde toto bude určitě vysvětleno.

    Pokud ale do tajů fotografie nechcete pronikat, tak si z toho nedělejte žádnou hlavu. Na fotoaparátu prostě necháte režim plné automatiky a on se za Vás o všechno postará úplně sám.

    Ad 5)
    Brašen je velká spousta, doporučuji prostudovat nabídku http://www.tamrac.com a http://www.lowepro.com. Existuje ale rovněž velká spousta dalších výrobců (Jenova, Hama, Domke, …).

    Osobně bych pro použití v digitálech doporučoval NiMH baterie, kvůli jejich řádově vyšší kapacitě. Stáhněte si manuál na stránkách http://www.olympus.cz/produkty/digital/navody/_digi_foto/c-745uz.htm a podívejte se, jaké všechny typy baterií lze použít.

    Počty snímků jsou uvedené v technických specifikacích, které jsem Vám posílal minule. Pro 128 MB kartu je třeba je vynásobit 8x (počty jsou uvedené pro 16 MB kartu). Údaje jsou to stejně JEN orientační, přesný počet závisí na tom, co budete fotit.

    Ad 6)
    Kupte si zoom, je to pohodlnější a univerzálnější.

    Rozdíl v kartách pochopitelně existuje. XD je patent Olympus a Fuji. Nikdo jiný je nepoužívá. Secure Digital, Compact Flash jsou naopak velmi rozšířené, máte na výběr velké množství značek, kapacit, rychlostí, apod. Díky tomu jsou i levnější. Pokud plánujete, že byste v budoucnu koupil jinou značku, než Olympus a chtěl byste si zachovat stávající příslušenství, tak na to musíte pochopitelně hledět už teď.

    Ad 7)
    Podle našich zkušeností je dobré v nabíječce GP používat jen akumulátory GP. Právě se Sanyo má trochu problémy. U Sanyo nabíječek jsme zatím žádné podobné reklamace neřešili.

    Dle Vašich dotazů bude asi nejjednodušší, když zajdete do nějaké větší fotoprodejny, kde mají kvalifikované prodavače, velký výběr modelů na skladě a kde si to budete moct sám vyzkoušet, porovnat a kde Vám taky jistě dobře poradí. Po internetu se nedá žádná rada typu “kupte si ten nebo ten”, pokud přesně neřeknete na co a jak to chcete používat, poskytnout.

    Odpovědět

Napsat komentář