Výroba širokoúhlého objektivu

Ondra

Chtěl bych si vyrobit vlastní širokoúhlý objektiv (rybí oko) ale nevim jak. Tak se chci zeptat jestli nemáte nějaký návod nebo popřípadě kde by se nějaký návod dal sehnat.
Předem dík

1 komentář u „Výroba širokoúhlého objektivu“

  1. Odpověď redakce

    Dobrý den,

    musím rovnou říci, že jste si vybral to nejtěžší, pokud se jedná o konstrukci objektivu. Možnosti, které nastíním, jsou jen slabými náhražkami.

    Nejjednodušší schéma rybího oka se skládá ze tří čoček. Tou první je silná konkávkonvexní rozptylka, která je na přední straně mírně vypuklá a na vnitřní značně vydutá. Druhé dvě pak korigují její vady.
    I prodávaná rybí oka vycházejí z tohoto schématu, jen mají členů více, přední rozptylka může být zdvojená.
    Pokud byste si chtěl sestavit plnohodnotné rybí oko, musím Vás odkázat na vědeckotechnickou knihovnu, i když osobně neznám konkrétní knihu, ve které by byl matematický aparát pro návrh rybího oka a nenašel jsem ho ani na internetu. Druhým problémem, který před Vámi stojí, je sehnat optické sklo s patřičnými indexy lomu. Tím třetím je naučit se brousit a leštit čočky – osobně jsem vybrousil zrcadlo, ale vím jen i jednom či dvou lidech, kteří vybrousili několik čoček.

    Pokud Vám stačí jednodušší forma či náhražka, mám dva tipy.
    První možností je vyjít z optické konstrukce rybího oka. Pokud získáte rozptylku, která tvoří první člen, uvidíte v ní pouhým okem zdánlivý zmenšený a přímý obraz. Tento obraz stačí vyfotografovat a máte fotografii pořízenou rybím okem. Znamená to nasadit rozptylku co nejblíže objektivu. Protože je obraz velmi blízko – pro předměty v nekonečnu budou ležet v ohnisku před čočkou – nedokážete jej pravděpodobně zaostřit. Proto bude nutné vsadit mezi rozptylku a objektiv ještě jednu spojnou čočku ve funkci makropředsádky o takové mohutnosti, aby bylo možno zaostřit dostatečně blízko. V ideálním případě budou mít rozptylka i spojka až na znaménko stejnou optickou mohutnost. Rozptylku bych hledal v brýlovém skle, které je k mání v nějaká optice – prostě se zeptejte na nejsilnější sklo pro krátkozraké. Makropředsádku použijete normální fotografickou. Uvedenou sestavu si Sestavu si ovšem můžete koupit hotovou jako afokální předsádku typu rybí oko ve fotoobchodě.

    Druhou možností je fotografovat odraz okolí ve vyduté zrcadlové ploše (vánoční koule). Nejlepší je sehnat si ploskovypuklou čočku z kondenzoru velkoformátového zvětšovacího přístroje a vypuklou plochu nechat pokovit hliníkem či stříbrem. Obraz je ovšem zrcadlově převrácen.

    Řadu optických členů dodává Edmund Optics a Edmund Scientific (www.edmundoptics.com, scientificsonline.com).

    Osobně jsem vyzkoušel obě varianty. Pro fotografování meteorů jsem si sehnal a nechal pokovit čočku z kondenzoru o průměru cca 25 cm. Pro normální fotografování jsem zase zakoupil předsádku typu rybí oko. Nakonec jsem ale obě sestavy nahradil 16mm Zenitarem. Toto řešení je kvalitativně o několik tříd výše, současně ovšem vidím, že pro běžné fotografování je to objektiv značně neekonomický.

    Pokud se Vám jedná o experimentování, můžete ještě zkusit zvláštní velmi širokoúhlou variantu dírkové komory. Spočívá zjednodušeně řečeno v tom, že do komory je mezi dírku a film vloženo akvárium naplněné vodou (pochopitelně bez rybiček). Přesněji je to tak, že destička s dírkou je přímo na skleněné desce, za ní následuje prostor vyplněný vodou, pak další skleněná deska a na ní film.

    S pozdravem
    Tomáš Cihelka

    Odpovědět

Napsat komentář