Malé filtry pro zvětšovák

Jindřich Polák

Vážení prosím o radu:

Mám zvětšovák Magnifax 3 se zásuvkou pro filtry /matnici/ o rozměrech 12 x 12 cm a chtěl bych používat MG filtry Ilford o rozměrech 9 x 9 cm.
Pokud dám filtry do zásuvky doprostřed, jsou 1,5cm okraje matnice filtrem nazakryté.
Lze přes to takto zhotovovat fotky ?, pokud ne, existuje nějaká úprava, aby ano ?
Moc děkuji – Jindřich Polák, Jaroměř.

1 komentář u „Malé filtry pro zvětšovák“

  1. Odpověď redakce

    Dobrý den,

    uvedenou sestavu nemáme bohužel k dispozici, proto Vám načrtnu několik způsobů, jakými může pracovat, a jak je upravit ke kýženému výsledku.

    Z pohledu výsledného zabarvení jsou dvě možnosti:

    1) Vložíte menší filtr doprostřed držáku, takže dojde k mísení bílého a barevného světla. Výsledkem bude světlo, jehož rozsah barev ke žluté či purpurové bude nižší a odstupňování mezi stupni kontrastu menší. Bez testu nejsem schopen říci, o jaký rozsah nejměkčí a nejtvrdší gradace přijdete a jestli Vám to bude vadit.

    2) Vložíte menší filtr doprostřed držáku a okolí vymaskujete černým papírem. Zachová se Vám plný rozsah barev a tedy i kontrastů, může se trochu snížit intenzita světla, což by vedlo k delším expozičním časům.

    Základní otázkou je, zda-li předchozí dvě varianty nevedou k nerovnoměrnému osvitu pole, kdy například střed bude osvětlen barevně a okraj bíle, nebo bude zatemněn. V případě Magnifaxu pak ještě můžete zjistit, že máte problém u plného formátu 6×9, ale pro kinofilm můžete tento způsob klidně použít.

    Přesvědčit se můžete jednoduchým testem. Nastavte takové zvětšení – včetně zaostření – abyste na papír dostal celý formát negativu. Do držáku vložte filtr číslo 5 pro nejvyšší kontrast (s maskou či bez). Proužkovou zkouškou najděte takové expozice, aby byl papír mírně šedý a velmi tmavě šedý. Pak udělejte expozici celého pole (stačí na každou půlku jednu z nalezených expozic) a posuďte výsledek. Je-li šedý tón stejný v celé polovině papíru, je vše v pořádku. Pokud ne, nemůžete filtry v držáku používat.

    Přesto je tu řešení, které můžete použít rovnou, a to umístění filtrů pod objektiv. Vedou se diskuse o tom, zda tento způsob degraduje či nedegraduje obraz, já sám tento způsob používám a žádnou viditelnou změnu neregistruji. Musíte ovšem udržovat filtry v čistotě, já je beru do rukou jen v bavlněných rukavicích (z tanečních). Ukládám je na držák červeného filtru, který jem vyjmul. Můžete si udělat i zvláštní držák.

    S pozdravem

    Tomáš Cihelka

    Odpovědět

Napsat komentář