Filtry

Radka M. Poslušná

Jaké filtry jsou potřeba pro normální focení. UV? Co je to polarizační? K čemu jsou dobré? Kdy se hodí? Lze např. s UV filtrem fotit za jakékoli situace? Co nejlépe pomáhá při focení proti sluníčku? Opravdu se v tom vůbec nevyznám, ale chtěla bych dělat hezké fotky, o což se se svou jednookou zrcadlovkou (Olympus -IS) snažím už delší dobu. Jenže proti sluníčku fotiti téměř nejde, aniž by to totálně ztratilo barvy a obloha je leckdy místo okouzlující modři spíše bílá – nijaká. Pomůžou na to filtry? Předem mockrát děkuji za odpověď.

1 komentář u „Filtry“

  1. Odpověď redakce

    Dáváte mnoho otázek a požadujete příliš mnoho odpovědí. Pokud jste fotografka s menší znalostí problematiky, může poměrně výrazně pomoct knížka od National Geographics – “Škola fotografování”. Kupoval jsem ji bráchovi a jedná se o jedno z nejlepších shrnutí problematiky kolem fotografování psané velice rozumnou formou. Dále můžete pohledat mezi články na Paladixu, ale to již je složitější, odpovědi jsou rozprostřeny v desítkách článků. Když to vezmu v kostce:

    a) Pro normální focení na negativní film nepotřebujete filtr žádný, zase tu reklamu není nutné brát tak vážně. U diapozitivu zpravidla přechodový šedý pro zmírnění jasu oblohy, což je základ.

    b) UV filtr má účel hlavně ochranný pro přední čočku objektivu, u moře a ve vysokých horách (uvádí se nad 2500 m.n.m.) pak ještě potlačuje UV záření, které zesvětluje snímky. Nicméně pro běžné fotografování opět není nutný. Pokud ho máte, může být na objektivu stále, na vlastní snímek jiný vliv nemá. Na druhou stranu je již řada filmů od FUJI, které mají vrstvu na potlačení UV záření a tak UV filtr je zbytečný.

    c) Fotografie sluníčka obecně je problém kvality objektivu a nastavení expozice, proti slunci je to problém vždy. Hezké fotky se svou zrcadlovkou a sluníčkem v záběru asi neuděláte, je tam omezení na optickou část a ta je daná. Může pomoct namíření objetivu těsně vedle sluníčka a pak teprve namáčknutí spouště. Tím vlastně fotoaparát zohlední jasné sluníčko, “ztmavý” vám jeho okolí a slunce vyjde jako kotouč. Odlesky nebo další jasné body ve snímku jsou dány odrazy na čočkách objektivu a s tím nic neuděláte. Mimochodem, ani já se svými objektivy střední třídy sluníčko ve snímku kloudně nevyfotím. Počet prasátek je obdivuhodný a odsoudí snímek do koše.

    d) Při fotografování slunce filtry nepomohou, většinou jen zvýší počet prasátek ve snímku. Tady je kvalitní objektiv nenahraditelný a zpravidla to jde jen s pevným ohniskem, nikoliv zoomem.

    e) Polarizační filtr dokáže potlačit odlesky, což třeba zvýrazní barvy. Může v určitém úhlu ke slunci ztmavit oblohu, atd.

    Myslím, že těch 350,- Kč co ta knížka stojí by Vám pomohlo. Opravdu je dobrá a získala byste základní přehled. Paladix poskytuje řadu kvalitních článků na dané téma, ale neumíme v jednom článku odpovědět na desítky otázek najednou, to je spíš úkolem knih. S nějakým základem pak už můžete vyhledávat konkrétní otázky a odpovědi tady u nás. Jinak ta Vaše zrcadlovka špatná není, když jí nebudete nutit sluníčko, budou snímky v pohodě.

    Hezký den,
    Jan Hlinák

    Odpovědět

Napsat komentář