Dobrý den!
Před časem jsem měla film, který byl sice černobílý, ale vyvolával se barevně, takže ve výsledku měly fotky příjemný hnědavý nádech. Lze barevně zpracovat každý ČB film, nebo musí jít o konkrétní značku? (Jakou?) A pokud se vyvolává barevnou technologií měl by si fotolab účtovat zakázku jako ČB nebo barevnou? Předem mockrát děkuji za odpověď.
ČB film vyvolaný barevně
Radka M. Poslušná
Odpověď redakce
Dobrý den,
hnědavé zabarvení fotografií není dáno filmem, ale zpracováním fotografií.
Na trhu, pravda, existují dva typy černobílých filmů. Jednak klasické filmy založené jen na halogenidech stříbra, a dále filmy monochromatické, u kterých technologie odpovídá filmům barevným. První typy se vyvolávají v klasických černobílých vývojkách a ustalovačích, ty druhé ve standardním barevném procesu C-41. U obou typů je výsledkem normální černobílý negativ, filmy monochromatické mají v důsledku použité technologie oranžovohnědý nádech.
Jak klasické, tak monochromatické filmy můžete zpracovávat stejně – zvětšováním na klasické černobílé papíry, skenováním či zvětšováním na barevné papíry. A právě zvětšování na barevné papíry přináší možnost měnit přímo barevný tón obrazu. Stejné barevné korekce, které minilab používá k tomu, aby zhotovil barevné fotografie bez nějakého nechtěného barevného nádechu, poslouží u černobílého filmu k tomu, aby naopak vedly k úmyslnému barevnému posunu jednobarevného obrazu. Stačí při předávání zakázky zadat, že se jedná o černobílé fotky, které chcete zhotovit v určitém barevném tónu (nemusí se jednat jen o hnědou). Pro jistotu bych Vám doporučil vzít nějakou hnědou fotografii jako vzor, protože není hnědá jako hnědá.
Z Vašeho popisu je zřejmé, že jste měla monochromatický film, který Vám minilab vyvolal a rovnou zhotovil černobílé fotografie, či spíše hnědobílé. Ačkoliv je to jen jeden z možných způsobů, jak získat fotografie v hnědém tónu, je to ten nejjednodušší. V obchodě tedy žádejte monochromatický film pro proces C-41, v současné době je dodávají Ilford (XP2 Super), Kodak (Portra B&W 400), Konica (Monochrome VR, osobně příliš nedoporučuji) a Fuji. Pokud máte již vyvolaný černobílý film, můžete si v minilabu nechat zhotovit hnědé fotografie i z něj bez ohledu na to, je-li klasický či monochromatický.
Minilab by si měl tuto zakázku účtovat jako normální barevné fotografie, protože technologie je stejná. Někdy si žádají příplatek za nastavení barevného tónu. Ale pozor, některé minilaby nabízejí i klasickou černobílou fotografii zhotovenou a chemicky tónovanou v temné komoře, jejíž cena se pochopitelně liší (obvykle je o dost vyšší). V takovém případě se ujistěte, že obsluha pochopila, zda chcete barevnou technologii přes minilab, nebo klasickou černobílou s tónováním přes temnou komoru.
S pozdravem
Tomáš Cihelka