focení s bleskem a teleobjektivem

Miloslav Souček

Mám pouze vestavěný blesk na Nikon F60 a pokud to dobře chápu,tak je čas vždy 1/125s
a to je s ohniskem např. 300mm hodně pro udržení v ruce. Lze tato kombinace (bez stativu)použít bez nebezpečí roztřesení? Jak je to s jinými typy blesků?
Předem děkuji za odpovědˇ

1 komentář u „focení s bleskem a teleobjektivem“

  1. Odpověď redakce

    Dobrý den,

    ta zmíněná 1/125s je minimální synchronizační čas, při kratších (1/250 a méně) dochází k tomu, že zavírající lamela vyrazí dříve, než první přeběhne přes políčko. Došlo by k tomu, že v okamžiku záblesku nebude otevřena závěrka přes celé políčko. V manuálním režimu můžete nastavit i delší čas a to ručně, v programech ho vnutíte fotoaparátu pomocí režimů blesku, které se obvykle jmenují synchronizace s dlouhými časy (slow sync) nebo noční foto.

    Ale teď k jádru dotazu. Nastavený čas závěrky není nutně totožný s délkou expozice. Například délka záblesku elektronického blesku se pohybuje kolem 1/10000 – 1/1000 vteřiny (podle výkonu a konstrukce). Pokud tedy světlo blesku zásadně dominuje, můžete předpokládat expoziční dobu v řádech desetitisícin vteřiny, takže snímek nerozhýbete ani s 300mm teleobjektivem. Pokud se na osvětlení podílí výrazně i zdroj trvalého osvětlení, bude délka expozice (alespoň v některých částech fotografie) totožná s časem závěrky. Takže když například využijete blesk za denního světla k vyjasnění stínů, měl byste u teleobjektivu použít oporu či ještě lépe stativ. Pokud tak neučiníte, dostanete pravděpodobně fotografii, na které budou objekty osvětlené především bleskem ostré, zatímco objekty osvětlené denním světlem roztřesené.

    S pozdravem

    Tomáš Cihelka

    Odpovědět

Napsat komentář