industar

petr sláma

Srdečně zdravím,
mám objektiv Industar 50-2 3.5/50mm od fotoaparátu Zenit E z roku 1977. Zajímalo by mne, zda při výrobě tohoto typu objektivu bylo použito optických členů z lanthanových skel.
Díky za odpověď,
P. Sláma

2 komentáře u „industar“

  1. Odpověď redakce

    Je to trochu potíž – když chcete zjistit cokoli o ruských a sovětských objektivech či přístrojích, vždy dříve či později narazíte na problém: tu je něco tajného, tu je něco “nejasného” apod., jeden typ přístroje nebo objektivu vyráběly různé závody (Lomo, KMZ…), vyskytují se 2 a více kusů se stejným výrobním číslem, jindy zas nechtějí sdělit např. počet vyrobených kusů…
    Za několik let takových “výzkumů” jsem došel k závěru, že za vším – ať už se to maskuje jakýmkoli důvodem – se skrývá klasický sovětský bordel…

    U Industaru je jisté jen toto: je to vlastně okopírovaný Zeissův Tessar, tedy tmelený triplet (4 čočky ve 3 skupinách). Původní Industar 50 se montoval na dálkoměrné přístroje Zorkij (závit M39 jako má Leica), Industar 50-2 je variantou pro M42 a má jakési antireflexní vrstvy, zatímco původní typ neměl žádné. Jestli se používalo lanthanové sklo, to asi těžko kdo zjistí…

    Jakkoli je Industar 50-2 velmi levný a podivně ovládaný (clonový kroužek bez záskoků zcela vpředu, absence automatické zaskakovací clony), produkuje překvapivě dobré snímky, zejména od clony 5,6 výše…

    MS#

    Odpovědět
  2. industar

    Malé upřesnění:
    U tohoto typu objektivu je clona ovládaná dvěma kroužky. Jedním se nastavuje hodnota clony a tím je vymezen rozsah pro druhý kroužek, kterým se odcloňuje pro ostření a cloní, pro focení, na přednastavenou clonu.

    Odpovědět

Napsat komentář