Dobrý den,
potřeboval bych poradit s výběrem foťáku. Nikdy jsem zrcadlovku neměl takže jsem úplný začátečník. Chtěl bych se focení ale začít naplno věnovat – chodit na všelijaké kurzy a vše fotit :-). Mám rád turistiku v přírodě a horolezení i v sněhem pokrytých vrcholcích hor. Takže focení převážně krajin, architektury, popř. občasný portrét. Toť úvodem mé záměry.
Značku bych rád Canon. Jen nevím který. Sice jsem začátečník ale chtěl bych tělo nové a až se něco naučím, abych ho nemusel měnit za jiné. Také mám v plánu fotky tisknout a dělat z nich plakáty např. 1m x 0,5m. Objektiv bych pořídil zatím sériový s tělem. S vyhlídku na přikoupení lepšího až budou finance.
Měl jsem vybrané tělo eos 550D ale dočetl jsem se, že je to zbytečné. Teď se přikláním k eos 500D. Nad 450D jsem také uvažoval ale nechci tělo z bazaru a má míň funkcí. Nebo by jste mi doporučili raději 1000D nebo 1100D? Má cenová relace je do 17tisíc (tělo včetně s objektivem).
Snad jsem na nic nezapomněl. Děkuji za případné odpovědi.
Jirka
Odpověď redakce
Dobrý den,
začnu s otřepanou, leč v tomto případě celkem pravdivou frází: je relativně jedno, jaké tělo si pořídíte, dobré fotky pořídíte se všemi zmíněnými. Pokud jste úplný začátečník, pak minimálně po nějakou dobu nebude omezujícím faktorem Váš fotoaparát, ale spíš Vaše schopnosti a znalosti, fotografické vidění, umění komponovat a podobně. To je fakt, kterému musejí – až na vzácné výjimky – čelit prakticky všichni začínající fotografové. Fakt druhý: skoro všichni si v určitých momentech myslíme, že by nám k lepší fotografii pomohla dražší technika, ale většinou tomu tak není. A poslední fakt: téměř vždy se vyplatí investovat peníze do lepšího objektivu než do lepšího těla. Ale konec filosofování, zpět k Vaší volbě.
Každý z modelů má svá pro i proti. Starší modely 1000D a 450D bych osobně raději z výběru vypustil, podle mě pro jejich nákup může mluvit hlavně cena.
Model EOS 1100D je zajímavý cenou a oproti svým kolegům má (alespoň papírově) znatelně vyšší výdrž baterie, což je poměrně zajímavý argument. Na druhou stranu, pro nižší cenu je třeba i něco obětovat – proto je 1100D vybaven výrazně slabším displejem, horším hledáčkem a slabším vestavěným bleskem. Má omezenější možnosti sériového snímání (hlavně pokud fotíte do RAWu), neumí bodové měření expozice nebo natáčet Full-HD video.
Z vyšší řady je nejstarším modelem EOS 500D. Podle recenzí se to projevuje trochu horší schopností zvládat šum při vyšším ISO, byť nejde o nějaké dramatické rozdíly. Korekci expozice lze ovládat jen v rozpětí +-2 EV, zatímco ostatní modely umí +-5 EV. Kromě toho dostal do vínku lehce omezenější schopnosti točit video – umí sice Full-HD, ale při nižším počtu snímků za vteřinu.
Modely EOS 550D a 600D jsou evolucí EOSu 500D a odstraňují jeho zmíněné drobné nectnosti. Jinak jsou si dost podobné – asi hlavní rozdíl je, že „šestistovka“ má výklopný displej.
Tolik k rozdílům v parametrech – jejich důležitost si musíte zvážit sám podle svých potřeb. Pravděpodobně by Vám také mohlo pomoci vzít si je např. v obchodě do ruky a zkusit si, jak vám „padne“ jejich ovládání. Pro krajinu a s ohledem na zmíněný tisk velkoformátových fotografií se samozřejmě hodí vyšší rozlišení, což by favorizovalo EOS 550D/600D. Na druhou stranu to samozřejmě znamená také vyšší nároky na paměťové karty – hodí se větší velikost i rychlejší provedení – a na počítač, ve kterém budete snímky zpracovávat. Přeci jenom zpracovat těch 18 megapixelů už není legrace.
A ještě poslední zastavení u velkoformátových tisků. Vytvořit kvalitní zvětšeninu krajiny v rozměrech, které jste zmínil, je poměrně náročný úkol. Pomůže tomu vysoké rozlišení fotografie, ale je třeba i kvalitní objektiv, který zvládne všechny detaily vykreslit (setový zoom si s tím možná neporadí) a v neposlední řadě i perfektní expozice a ostrost snímku (tzn. obvykle použití stativu) a jeho zpracování. Není to nedosažitelný cíl, ale počítejte, že to nebude jednoduché.
Šťastnou ruku při výběru a dobré světlo při fotografování.