Takové ty starodávné fotky, co mají zepředu jakési brýle a když se do nich podíváte, uvidíte trojrozměrný obraz, obvykle polonahou boubelku, mají určitě svoje kouzlo, ale jak se to vlastně dělá? A má to dneska smysl? No, upřímně řečeno, já nevím. Ale pokud náhodou disponujete vhodnou technikou, tak proč to – třeba s jiným tématem – nezkusit, že?
Nápad se spontánně dostavil na vernisáži výstavy Barvy pouště Pavla Kopřivy alias Dundeeho. Mimochodem, výstava ještě trvá a stojí za vidění, pokud se vyskytnete někde blízko Václaváku, tak zaskočte do cafe-baru Dvojka osvěžit tělo i ducha.
V jednu chvíli jsme se se Zdeňkem prali o nejlepší místo pro pořízení reportážního záběru a kontrolovali jedním okem vlastní záběr a druhým okem display fotoaparátu toho druhého, zda náhodou nebude mít lepši fotku on. V tu chvíli jsme zjistili, že se naše technika shodou okolností perfektně hodí pro stereofotografii. Takže postup a pár doporučení:
- foťáky – ideálně dva stejné digitální kompakty – srovnat tak na prst vedle sebe
- nastavit stejné ohnisko, expoziční režim, clonu nebo čas a ISO
- vzájemně si koukat na display a srovnat záběr
- na tři fotit
- před tím se podle vzoru Mela Gibsona domluvit jestli raz dva tři nebo raz dva tři teď
- nedělat si nic z toho, že vás ostatní vcelku právem považují za pitomce
Pokud popsaný postup není jasný, tak názorný obrazový návod naleznete zde (za ten srdečně děkujeme Harnodovi a Dundeeho fotoaparátu).
No a dopadlo to zhruba takhle. Schválně to zkuste, když se vám povede zašilhat tak moc, že se fotky překryjí, a budete si to dost přát, tak aspoň některé uvidíte ve 3D. No a když žádné 3D neuvidíte, tak to berte alespoň jako doklad toho, že část x-pozice už našla jednotný tvůrčí projev :-). Fotky vpravo © Zdeněk, fotky vlevo © moje maličkost.
Rada
A jestli budete chlapi hodní, tak vám poradím tak jak jsme slyšel…. objektivy mají být ve vzdálenosti očí průměrného čtenáře Paladixu, asi tak 6 cm, pak by měl být stereoefekt nejlepší. Toš tak.
rada
A ešte drobnosť: Fotografia z foťáku vľavo by sa mala umiesť vpravo a fotografia z pravého foťáku dolava. Nemôžem sa zbaviť dojmu že tu je to opačne. Keď škúlim a prekrížim zrak, tak mi pravé oko kuká na lavú fotku a lavé zasa na pravú fotku. Viem pozerať stereofotografie, ale minimálne na tú v úvode článku som nemohol poriadne “zaostriť” ani som nevidel do hĺbky.
jde to i s jedním přístrojem
Myslím si že fotografování stereofotografie a 3D fotografie má v dnešní době mnohem větší význam než kdy dříve. Zvláště když se dnes díky internetu můžete podívat na 3D snímky i třeba z marsu a vlastní obrázky pořizovat jednoduše a hlavně i zcela zdarma stáhnout velmi dobrý software.
Pokud je fotografovaná scéna nehybná je pořízení stereofotografie jednoduché i s jedním fotoaparátem.
Fotografování dvěma přístroji a dvěma lidmi způsobem na tři se stejně nepovede přesně ve stejný okamžik, takže bych spíše doporučil si ty dva foťáky přidělat na jednu plochu a propojit je dálkovou spouští nebo infra ovládačem.
Zajímavé stránky s mnoha odkazy a fotogaelrií na toto téma naleznete zde
jde to i s jedním přístrojem
Stránky o stereofotografii jsou také na http://www.loun.cz
jde to i s jedním přístrojem
a nově i na http://www.sterefotky.cz
jde to i s jedním přístrojem
A úplně nejnověji na http://www.dualfoto.cz . Na tomto portálu můžete díky online editoru dokonce nové stereo fotky sami jednoduše vytvářet. A to i v interaktivní podobě.