Baalbek = na světě největší opracované kamenné bloky, největší antické sloupy, jediný zachovalý strop antického chrámu.
Největší člověkem opracovaný monolit na světě |
Na cestě do údolí Bakaa jsme museli překonat pohoří Libanon. Široká, čtyřproudá, místy ještě nedostavěná silnice se klikatila v serpentinách průsmyky, které byly svědky dlouhých bojů o nadvládu nad Libanonem.
Hlavní dvůr chrámového komplexu v Baalbeku |
Podél silnice jsou ještě dnes patrné zbytky válkou zničené železnice, na jejíž obnovu údajně chybí finanční prostředky. Proto zůstala silně frekventovaná silnice jedinou spojnicí mezi Damaškem a Bejrútem. Tudy proudí většina zboží z bejrútského přístavu do Damašku a do dalších arabských zemí. Provoz byl navíc zdržován četnými kontrolními vojenskými stanovišti.
Udivující zachovalost staveb |
První zastávkou v údolí Bakaa byly vinné sklepy v Ksaře. Ochutnávka skvělých vín byla zakončena prohlídkou vlastních sklepů.
Pohled z terasy Jupiterova chrámu, v pozadí pohoří Antilaibanon |
Baalbek byl ještě před 5 lety zcela uzavřenou oblastí, protože se zde nacházely hlavní základny Hizbaláhu. Ani dnes se do skutečného archeologického skvostu turisté nehrnou. Za půl dne jsme potkali asi 5 turistů.
Zbytky Jupiterova chrámu |
Nejdříve jsme navštívili původní lom, kde ze země napůl vyčníval kamenný blok – největší monolit na světě opracovaný člověkem. Jeho rozměry byly skutečně úctyhodné, délka téměř 20 metrů a na průřezu 4,3 x 4,8 metrů. Jeho váha se odhaduje na 1000 tun.
Megalitické bloky a největší antické sloupy na světě |
Tyto kamenné bloky byly pak neznámým způsobem dopraveny na vzdálenost 2 kilometrů, aby tvořily základy Jupiterova chrámu. Velikost bloků patří ke třem jedinečným antickým nálezům Baalbeku.
Před příchodem Římanů sloužil původní chrámový komplex uctívání boha Baala s krvavými obětmi. Dnes patří komplex k nejzachovalejším antickým stavbám. Po vysokých schodech se dostáváme na úroveň horní terasy. Za vstupní částí je první hexagonální dvůr.
Bakchův chrám v Baalbeku |
Dále je pak velký dvůr obklopený zdmi, které byly v muslimském období ještě zvýšeny a opatřeny střílnami proti vetřelcům. Další schody vedou na nejvyšší terasu, která tvořila podlahu Jupiterova chrámu.
Nejznámější pohled na Bakchův chrám |
Druhou pozoruhodností Baalbeku je velikost 6 sloupů, které zbyly z původního Jupiterova chrámu. Jsou více jak 22 metrů vysoké a 2,2 metrů v průměru. 2 metry vysoké podstavce a 2 metry vysoké hlavice dále zvětšují jejich mohutnost včetně 6 metrů vysokého architrávu.
Vnitřek Bakchova chrámu |
Chrám se rozkládal na 300 metrů dlouhé a téměř 20 metrů vysoké terase, v jejíchž základech jsou umístěny již zmiňované obrovské kamenné bloky. Celkem tedy byl vrchol chrámu asi 50 metrů nad úrovní okolního terénu. I dnes působí zbylých 6 sloupů z původních 56 sloupů obřího chrámu monumentálním dojmem. Z terasy jsou v dálce dobře patrné zasněžené hřbety pohoří Libanon na jedné straně údolí a na druhé straně se táhne pusté pohoří Antilibanon.
Jižní strana Bakchova chrámu |
Jediný zachovalý strop antického chrámu na světě |
Třetí architektonickou zvláštností je stupeň zachovalosti Bakchova chrámu. Vedle zbytků Jupiterova chrámu působí skromným dojmem, ale přesto je větší než athénský Parthenón. Jedná se o jediný antický chrám s částečně zachovalým stropem z mohutných kamenných zdobených desek mezi vnějšími sloupy a vlastními zdmi chrámu.
Nezaměnitelným znakem Bakchova chrámu je jemně zdobené průčelí s částečně propadlou střední částí horního překladu zřejmě vlivem zemětřesení. Obdivuhodně zachovalé vnitřní stěny členěné římsami a polosloupy na vysokých podstavcích umocňují nádheru stavby.
Použitá fotografická technika: 2 těla Pentax MZ5N, v jednom negativní film Kodak Supra 400, ve druhém diapozitivní Fuji Provia F100, objektivy: Sigma 2,8/70-200 a Sigma 2,8-4/17-35, Pentax 1,4/50, dále digitální kompakt Olympus C3040.