Poskytování fotografických služeb bylo podle zákona o živnostenském podnikání až do 29. února 2000 živností volnou, kde platila pouze ohlašovací povinnost.
S příchodem novely živnostenského zákona se od 1. března 2000 stává živnost Fotografické služby živností ohlašovací řemeslnou. Co to znamená pro podnikatele, kteří podnikají nebo by chtěli podnikat v tomto oboru se pokusím vysvětlit v následujícím textu.
Mimo běžných náležitostí, nutných pro získání živnostenského oprávnění pro živnost volnou, tj. doklad prokazující bezúhonost – výpis z rejstříku trestů a doklad o tom, že nemá vůči finančnímu úřadu daňové nedoplatky (tyto doklady se předkládají místně příslušnému živnostenskému úřadu) musí fyzická osoba, žádající živnostenské oprávnění k řemeslné živnosti předložit ještě doklady prokazující odbornou způsobilost, přičemž tyto doklady předkládá okresnímu živnostenskému úřadu podle svého bydliště.
Požadovanou odbornou způsobilost lze prokázat dle § 21 živnostenského zákona:
- výučním listem z příslušného tříletého učebního oboru nebo jiným dokladem o řádném ukončení příslušného tříletého učebního oboru a dokladem o vykonání tříleté praxe v oboru,
- vysvědčením o ukončení studia příslušného studijního oboru střední odborné školy, jehož délka je kratší než 4 roky, a dokladem o vykonání tříleté praxe v oboru,
- vysvědčením o maturitní zkoušce v příslušném studijním oboru střední odborné školy nebo tředního odborného učiliště nebo gymnázia s předměty odborné přípravy a dokladem o vykonání dvouleté praxe v oboru,
- diplomem nebo jiným dokladem o absolvování bakalářského nebo magisterského studijního programu příslušné vysoké školy a dokladem o vykonání jednoroční praxe v oboru.
Tyto uvedené doklady mohou být dle § 22 živnostenského zákona nahrazeny:
- výučním listem z příbuzného tříletého učebního oboru nebo jiným dokladem o řádném ukončení příbuzného tříletého učebního oboru nebo studia v příbuzném oboru a dokladem o vykonání čtyřleté praxe v oboru živnosti,
- vysvědčením o ukončení studia příbuzného studijního oboru střední odborné školy, jehož délka je kratší než 4 roky, a dokladem o vykonání čtyřleté praxe v oboru,
- vysvědčením o maturitní zkoušce v příbuzném studijním oboru střední odborné školy nebo středního odborného učiliště a dokladem o vykonání tříleté praxe v oboru,
- diplomem nebo jiným dokladem o absolvování vysoké školy v příbuzném oboru a dokladem o vykonání dvouleté praxe v oboru,
- osvědčením o rekvalifikaci nebo jiným dokladem o odborné způsobilosti vydaným institucí akreditovanou Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy nebo příslušným ministerstvem, do jehož působnosti patří odvětví, v němž je živnost provozována, a dokladem o vykonání čtyřleté praxe v oboru,
- dokladem o vykonání kvalifikační zkoušky před komisí složenou ze zástupců příslušného živnostenského úřadu, příslušné střední odborné školy nebo středního odborného učiliště, jakož i příslušného živnostenského společenstva, je-li zřízeno, a dokladem o vykonání čtyřleté praxe v oboru,
- dokladem o vykonání šestileté praxe v oboru.
Pokud podnikatel nemá uvedenou kvalifikaci či praxi, může získat živnostenské oprávnění na předmět podnikání Fotografické služby prostřednictvím odpovědného zástupce. Odpovědný zástupce je fyzická osoba ustanovená podnikatelem, která odpovídá za řádný provoz živnosti a za dodržování živnostenskoprávních předpisů a která, nejde-li o manžela nebo manželku podnikatele, je v pracovněprávním vztahu k podnikateli. Odpovědný zástupce se musí zúčastňovat provozování živnosti v potřebném rozsahu, musí splňovat všeobecné i zvláštní podmínky (výše uvedené) provozování živnosti a musí mít bydliště na území České republiky.
Zachování dosavadních oprávnění řeší v § 74 přechodná a závěrečná ustanovení živnostenského zákona:
- V podnikatelské činnosti, která je živností podle tohoto zákona, mohou fyzické a právnické osoby pokračovat po dobu jednoho roku ode dne, kdy zákon nabude účinnosti, na základě oprávnění k podnikatelské činnosti nebo podnikatelského oprávnění, které získaly před jeho účinností. Po uplynutí lhůty tato oprávnění zanikají.
- Fyzické osoby, kterým uplynutím lhůty podle odstavce 1 zanikne oprávnění k podnikatelské činnosti v živnosti volné nebo řemeslné (případ “fotografických služeb”), nabývají současně živnostenského oprávnění k těmto živnostem. Živnostenský list vydá živnostenský úřad ve lhůtě stanovené v odstavci 1.
V praxi to znamená, že by stávající živnostenské listy na předmět podnikání fotografické služby měly být zachovány, podnikatelé pouze přejdou z místního živnostenského úřadu pod okresní živnostenský úřad a dostanou nové živnostenské listy.
Doklad praxe
Jakým způsobem se dokládá praxe v oboru, popř. co se uznává jako “praxe v oboru”? Zaměstnanecký poměr doložený potvrzením zaměstnavatele?
Pokud jsem nebyl zaměstnán v oboru, mám jinou šanci na uznání fotografické praxe?
RE: Doklad praxe
Ano, zaměstnanecký poměr doložený potvrzením zaměstnavatele je dostatečným dokladem k uznání praxe.
Dle § 22, písm g. živnostenského zákona musíte při žádosti o živnostenský list Fotografické služby, předložit doklad o vykonání šestileté praxe v oboru. Pokud jste nebyl zaměstnán v oboru a tudíž nemůže toto potvrzení vydat zaměstnavatel a ani nemůžete potřebnou délku praxe doložit jinak (např.vlastnictvím živnostenského listu na tuto činnost, který byl vydán již dříve), máte ještě možnost získat živnostenské oprávnění na předmět podnikání Fotografické služby prostřednictvím odpovědného zástupce (jak je popsáno v článku).
doklad praxe
No a naco,
Já to mám tak, že na základě asi 12-15 soutěží PSA sem předložil katalogy s mým jménem uměleckému sdružení to mě bezproblémově přijalo za člena. Jako vstup sem udělal asi třiceti kouskovou autorskou výstavu s dá se říct poměrným úspěchem. Prodávám v jejich /naší/ galerii a deto.
Po té na základě členství v um.svazu sem byl i přijat za řádného člena Komory fotografických živností. Žádný výuční list, žádná maturita, vlastně poloblb a /Bůh, mi odpust rouhání/ – Talent.
No a co se týče prodeje a prací pro druhé, tak tuším že do dvacetisíc ročně nepotřebuje nikdo nic. dohoda o práci a je to.
Lze uznat praxi ze Slovenska?
Uznaji praxi mi pokud jsem pracoval na Slovensku v oboru?
vyucni list z Nemecka a podnikani v Cechach ? Praxe ???
Vazeny pane Hruby !
Prave jsem ukoncila skolu v Nemecku na Fotografku…
Vlastne by se dalo rici, ucnak ktery trval 3 roky…
Chtela bych zacit podnikat v Cechach, ale ted jak jsem si precetla ten clanek, nevim, jestli mi tedy nebude chybet praxe…
Slysela jsem totiz nejdrive, ze staci jedno z toho….
dlouholeta praxe, ci vyucni list….
Ja mam ted jen ten vyucni list a to jeste k tomu v Nemcine ?
Jak musim tedy postupovat ?
Muzete mi poradit ?
Gabriela
http://www.fotokunstweb.de