Mobilní aplikace, které pomáhají usínat: testujeme populární varianty

Nespavost je mor moderní doby, to mi věřte. Poslední dobou jsem se přistihl, že místo počítání oveček scrolluji na telefonu – jednou na sociálních sítích, jindy jsem dokonce zkoušel hrát Swiper casino v naději, že mě to unaví. Samozřejmě s opačným efektem – modré světlo a stimulace mozku jsou tím posledním, co potřebujete před spaním. Ironií je, že řešení se může skrývat ve stejném zařízení, které nám často spánek krade. Mobilní aplikace určené pro zlepšení spánku se v posledních letech staly populárním pomocníkem pro ty, kteří se v noci převalují z boku na bok. Po týdnech trápení jsem se rozhodl některé z nich vyzkoušet na vlastní kůži.

Co vlastně hledáme v aplikacích pro lepší spánek?

Když jsem začal hledat v obchodech s aplikacemi, překvapilo mě, kolik různých přístupů k řešení problémů se spánkem existuje. Některé aplikace se zaměřují na relaxační zvuky a hudbu, jiné nabízejí meditační techniky nebo hypnózu. Další skupina zase sleduje spánkové cykly a snaží se vás probudit v optimální fázi spánku.

To, co by měla dobrá aplikace pro usínání nabízet, závisí na tom, s jakým problémem se potýkáte. Trápí-li vás usínání, oceníte spíše relaxační techniky a zvuky. Pokud máte problém s kvalitou spánku, může být užitečnější aplikace, která sleduje vaše spánkové cykly a analyzuje, co vašemu spánku škodí.

Meditační aplikace: uklidnění mysli před spaním

Druhým typem, který stojí za vyzkoušení, jsou aplikace zaměřené na meditaci a zklidnění mysli. Calm nebo Headspace patří mezi nejznámější, ale za vyzkoušení stojí i méně známá Insight Timer, která nabízí tisíce meditací zdarma.

Tyto aplikace pracují s řízenou meditací, kdy vás hlas provází relaxačními technikami. Překvapilo mě, jak rychle dokáže správně vedená meditace zklidnit roztěkanou mysl. Po počátečním skepticismu (vždycky jsem si myslel, že meditace je jen módní trend) jsem musel uznat, že dechová cvičení před spaním skutečně pomáhají vypnout myšlenky na práci a starosti všedního dne.

Monitoring spánku: data, která překvapí

Některé aplikace, jako Sleep Cycle, se zaměřují na sledování vašeho spánku pomocí mikrofonů a akcelerometrů v telefonu. Položíte telefon vedle postele, a ten během noci zaznamenává vaše pohyby a zvuky.

Výsledná data mě docela překvapila – zjistil jsem, že kvalita mého spánku silně kolísá v závislosti na tom, v kolik hodin jdu spát. Pozdní večery mi způsobovaly nejen kratší spánek, ale i horší kvalitu v těch několika hodinách, které jsem prospal. Také jsem odhalil, že někdy ve spánku mluvím, což jsem vůbec netušil.

Hypnotické a navádějící aplikace

Zvláštní kategorií jsou aplikace využívající hypnotické techniky nebo tzv. ASMR (autonomní senzorická meridiánová odpověď) – tedy zvuky, které u některých lidí vyvolávají příjemné brnění a relaxaci. Prim v této kategorii hraje bezpochyby Slumber.

Přiznám se, že k těmto aplikacím jsem přistupoval s největší skepsí. Představa, že by mě měl uspat šepot cizího člověka nebo zvuk škrábání po různých površích, mi přišla absurdní. Jenže ono to funguje! Zvlášť příběhy vyprávěné uklidňujícím hlasem dokážou odvést pozornost od starostí a postupně vás uvést do stavu, kdy se myšlenky zpomalí a vy klouznete do spánku.

Budíky: probudit se ve správný čas

Taky nesnášíte ten moment, když vás klasický budík vytrhne z toho nejhlubšího spánku? Já jo! Proto mě zaujaly ty chytré budíky, co prý poznají, kdy spíte lehce. Kamarád mi doporučil Sleep Cycle – prej to sleduje, jak se v posteli vrtíte, a vzbudí vás, když nejste zrovna v hluboký fázi spánku.

Upřímně? Byl jsem dost skeptickej. Jako fakt? Telefon položenej na nočním stolku má poznat, jestli jsem zrovna v REM fázi? Ale co, řekl jsem si, že to zkusím. Po těch dvou tejdnech musím uznat, že něco na tom bude. Třikrát se mi stalo, že jsem se vzbudil minutu před tím, než měl budík zazvonit. A hlavně – neměl jsem po probuzení tu hroznou chuť praštit telefonem o zeď jako dřív. Jo, a taky jsem zjistil, že někdy v noci chrápu jak cirkulárka – to mi ta appka taky řekla. Díky moc za tohle odhalení, no…

Závěr: stojí to za to?

Osobně mi nejvíc sedla kombinace zvukové kulisy (konkrétně zvuk ventilátoru) a krátké řízené meditace před spaním.

Důležité je ale nezapomínat, že žádná aplikace nenahradí základní spánkovou hygienu – pravidelnou dobu usínání a vstávání, omezení modrého světla před spaním, vhodnou teplotu v ložnici a další faktory. Aplikace může být dobrým pomocníkem, ale spánek je komplexní záležitost, kterou nespraví jedno zázračné řešení.