K čemu všemu může být fotografovi dobrá podobnost trojúhelníků a trojčlenka.
Optika, světlo, expozice
Teoretické základy týkající se světla, optiky a vytváření fotografického obrazu. Najdete zde články shrnující principy zobrazování a geometrické optiky, měření světla, teorie barvy, reprodukce tónu, zónového systému atd.
Filtry – proč není digitální stejný jako optický
Malé povídání o tom, jaký je rozdíl mezi filtrem optickým a digitálním, a také o tom, kdy je můžete zaměnit a kdy už ne.
Proč je padesátka základní objektiv?
Zkuste se s námi zamyslet nad tím, proč by zrovna tenhle objektiv měl mít přívlastek, který jej staví do role základního příslušenství.
Snímání na IR materiály
V dnešním díle se konečně dostaneme k vlastnímu snímání na IR film a jeho vyvolání. Předpokládám, že vážní zájemci o IR fotografii si pořídili film Kodak High Speed Infrared a tmavě červený filtr a nyní celí netrpěliví přemýšlí, co s tím. Takže…
Měření a míchání barev
Úvod do CIE kolorimetrie a teorie míchání barev prostřednictvím aditivního skládání tří primárních barev a stručné shrnutí jejich důsledků při praktické reprodukci barev.
Technické vybavení pro infračervenou fotografii
V dnešním díle se podíváme na zoubek technickému vybavení, které budeme potřebovat pro infačervenou fotografii.
Barevné vidění: druhý pohled
Jak funguje lidské oko, jak vnímáme barvy a jaké to má důsledky pro reprodukci barev.
Filmy pro IR fotografii
Dnešní díl přináší přehled filmů, použitelných pro vizualizaci krátkovlnného IR záření.
Co to je a jak se chová infračervené záření
V dnešním díle si jednoduchou a srozumitelnou formou objasníme, co to je infračervené záření, jak se chová, a jak ho lze využít k fotografování.