Jedinou možností jak v krátkém časovém úseku obsáhnout podstatnou část Skotské vysočiny je auto. Ať už vlastní, půjčené (10-15 liber/den) nebo stopnuté.
Můj původní plán byl objet celý skotský sever kolem dokola podél pobřeží; naivní představa, máte-li na to méně než dva roky.
Seriál Skotsko – fotografův průvodce
Dříve než začnu psát, a vy číst, musíme si ujasnit jednu věc. Nechci vám tu předkládat další z “Neuvěřitelných putování po …” a zevrubně popisovat, v kolik hodin jsem se ten který den hrabal ze spacáku, jak Zuzanka měla zácpu z nedostatku coca-coly, Kája průjem z prošlé majonézy a Vendule došel opalovací krém, tak se natírala pastou na zuby. Chtěl bych místo toho nabídnout několik praktických, tedy povětšinou suchých, informací pro fotografy tak, aby jejich případnou cestu po zemích kaledonských co nejlépe využili. Kvalitní cesto-fotka, ať už si pod tímto pojmem představujete cokoliv, se nejsnadněji pořizuje na kvalitní cestě. A kvalitní cesta vyžaduje kvalitní přípravu. Před mojí výpravou do Skotska jsem strávil desítky dlouhých večerů po knihovnách a brouzdáním po internetu, listováním obrázkových publikací a proklikáváním se virtuálními galeriemi (seznam “doporučené literatury” je na konci seriálu). Vznikla z toho třítýdenní cesta po Skotské vysočině a ostrovech Vnitřních a Vnějších Hebrid, kterou vás po částech provedu.
Skotský fotoprůvodce III – Vnější Hebridy
Na procestování tohoto pásu ostrovů se pohyb autem, pokud možno vlastním, stává imperativní. Hustota fotograficky zajímavých oblastí v porovnání s vysočinou nebo Vnitřními Hebridami pokulhává, vzdálenosti jsou značné, počasí nepředvídatelné, autobusová a autostopová doprava, zvláště o víkendu, velmi náhodná.
Skotský fotoprůvodce II – Vnitřní Hebridy
Pro výpravu do Vnitřních Hebrid si pořiďte kvalitní boty a auto nechte na pevnině – jednak vám ho tam žádný trajekt nepřeveze, druhak, i kdyby převezl, často by nebylo kudy jezdit.