Většina digitálních fotoaparátů (ne-li všechny) umožňuje zamknout některé snímky a ochránit je tak proti nechtěnému vymazání. Dnes si ukážeme dva způsoby, jak tuto funkci využít trochu jinak.
Tipy a triky
Nápady, triky, fígle a tipy na ulehčení práce, zjednodušení některých postupů, realizaci některých obtížnějších snímků apod.
Capture One efektivně 38: různé tipy III a jak to dělám já
Náš seriál dnešním dílem končí. Podíváme se na několik posledních tipů pro práci s Capture One a rovněž uceleně popíšu, jak v něm pracuji já.
CHDK aneb Kompakty Canon trochu jinak
Pod pojmem hacking si dnes většina lidí představí něco negativního, spojeného s počítačovou kriminalitou atd. Prvotní význam tohoto slova však vychází spíše ze snahy o pochopení funkce nějakého systému opravdu do hloubky místo jeho prostého používání a hledání jiných možností funkce, než nabízí přímo výrobce, což v řadě případů může být naopak aktivitou pozitivní. V tomto článku bych rád napsal několik postřehů o jednom z produktů spadajícím právě do oblasti “pozitivního hackingu”, totiž o alternativním firmwaru rozšiřujícím možnosti kompaktních fotoaparátů Canon Powershot.
Jednoduchý trik pro rozmazání vody dlouhým časem se sluncem v záběru
Fotografie řek, říček a potůčků se sametově hladkou hladinou dosaženou rozmazáním dlouhým expozičním časem jsou velmi atraktivní. Dnes si ukážeme jednoduchý trik, jak se u tohoto typu fotografií poprat se situací, kdy chcete (nebo musíte) mít slunce v záběru.
Gps4cam aneb Geotagging pomocí iPhone
Recenze zajímavé aplikace z Apple AppStore, která umožní snadné doplnění GPS pozic na fotografie pořízené jakoukoli DSLR či digikompaktem.
Jak zjistit, kolik má fotoaparát “najeto”?
Přišel mi do mailu dotaz, že si dotyčný kupuje z druhé ruky digitální zrcadlovku, u níž prodávající tvrdí, že má nacvakáno několik tisíc snímků a jestli se někde dá zjistit, jak to je doopravdy?
Rychlé vypnutí blesku na Nikonu D200
Reportážní fotograf často potřebuje rychle měnit podmínky záběru – např. jestli fotit s bleskem nebo bez něj. Majitelé zrcadlovek Nikon měli před nástupem modelu D200 jen jednu možnost – zapnout/vypnout blesk. Dost z nich si na to zvyklo a používají to dodnes, i když už je to mnohem pohodlnější.
Optický oddělovač pro starší blesky
Potřebujete ke svému fotoaparátu připojit starší blesk a bojíte se, že by to fotoaparátu
neudělalo příliš dobře, protože blesk má na synchrokonektoru příliš vysoké napětí? Nevyhovuje
vám bezdrátový optický synchronizátor? Pak tu pro vás mám jedno malé, jednoduché a provozem ověřené zapojení optického oddělovače.
Jak urychlit velkou paměťovou kartu?
Koupili jste si velkou kartu a zklamaně jste zjistili, že s ní váš fotoaparát pracuje velmi pomalu? Můžete zkusit následující tip, možná pomůže i vám.
Adobe Lightroom – jak se stát sprejerem
V Adobe Lightroom 1.1 je nový nástroj Painter, který jsem dneska “objevil”. Použil jsem ho na přiřazení klíčových slov k fotkám. Chvíli jsem je zadával klasicky ručně a pak mě to přestalo bavit, tak jsem hledal, jak bych si to zjednodušil. A objevil jsem Painter – stačí v Library / Grid View kliknout na ikonku spreje, vybrat Keywords a zadat, jaká klíčová slova chcete přiřazovat. Pak už jen stačí přejíždět tím sprejem po fotkách a buď klikat nebo klasicky “sprejovat”. Funguje to oboustranně, tj. jedním přejezdem (kliknutím) slovo nastavíte, druhým ho smažete. Nakonec sprej uklidíte zpátky na místo a je to. Takže je to fakt hračka.