Jako by chtěly signalizovat ukončení okurkové sezóny, změnily některé zdejší televize kabát. Kolem Zeměkoule, otáčející se na obrazovce ČT od východu na západ potom vypukla taková hysterie, jako by tu snad hrozilo ohrožení mravní výchovy obyvatelstva. Česká televize se omezila na konstatování, že se jedná o výtvarný záměr.
Základy
Základní informace pro nové adepty fotografického koníčka. Jsou zde shrnuté základy nutné pro pochopení těch nejpodstatnějších záležitostí ohledně focení.
Použití blesku s clonovou automatikou nebo manuálním provozem
Máte doma starší manuální blesk či blesk s clonovou automatikou, nevíte, jak ho ovládat a jak s ním fotografovat? Přestože nejde o systémový blesk, při správném zacházení může posloužit i s moderními fotoaparáty včetně digitálních zrcadlovek.
Na portréty se stopětkou?
Sháníte “stopětku” na portréty? A víte vůbec proč?
Jak na rychlá auta
Pokud rádi fotíte a přitom máte rádi dunění silných motorů, určitě budete chtít mít doma i nějakou tu fotku svého oblíbeného jezdce či stroje. Pokusím se vám trochu poradit, jak takovou fotku udělat.
Dírková komora
Čtyři nebo radši hned osm megapixlů? Neni 80 čar na milimetr málo? Zoom nebo pevné sklo? A co MTF? A… Ne, nic takového. Kus libovolného filmu, krabice od sušenek a jehla. Zvolníme. Budeme si hrát, odpočívat, tvořit.
Proč fotografovat infračerveně?
Většina fotoamatérů považuje infračervenou fotografii za něco velmi obtížného, speciálního, vysoce odborného a s prakticky žádným využitím pro obrazovou fotografii. Seriál, jehož první díl právě čtete, by vás měl přesvědčit o opaku.
Jak na focení ohňostrojů
Ohňostroje, krásná to podívaná, ale jak tyto krásné chvilky zvěčnit? Pojďme se podívat, jak na to,
alespoň v základech.
Reportáž a dokument
Stručný úvod do problematiky pro začínající fotoreportéry.
Kapitola III. – začínáme fotografovat se systémovým bleskem
Popředí, pozadí, plně automatický režim, blokování expozice, korekce expozice.
Druhé začátečníkovo desatero aneb Poprvé fotografujeme
Druhé ze “začátečnických desater” přináší pravidla (či návrhy pravidel), kterými je dobré (nikoli však samozřejmě závazně nutné) se řídit při pořizování prvních fotografií.