Pozvánka do Tibetu a Nepálu prostřednictvím výstavy fotografií cestovatele a fotografa Ing. Juraje Gažovčiaka.
K pražskému Mánesu se nejlépe dostanete po nábřeží tramvají č. 17 a 21 nebo ze zastávky metra Karlovo náměstí je to pěšky asi 5 minut. Výstava je umístěna v 1. patře, vchod je z boku budovy Mánesu.
Výstava je uspořádána u příležitosti 43. výročí povstání Tibetského lidu. Veřejnosti je představeno na 55 fotografií pořízených Ing. Jurajem Gažovčiakem. Výstavě dominují dvě obrovské černobílé zvětšeniny 100 x 155 cm, na nichž jsou zachyceni prostí lidé. Následuje 20 barevných fotografií formátu cca 40 x 60 cm. Na třetině z nich je ukázána krása horského života a velehor. Na zbývajících dvou třetinách fotografií tohoto formátu jsou portréty místních lidí a výjevy z jejich života. Zbytek výstavy tvoří 33 barevných fotografií formátu 20 x 30 cm. Tyto fotografie jsou uspořádány po trojicích. Každá trojice má vždy určité zaměření, celkem je takto představeno 11 celků. Jednotlivé trojice se týkají krásy hor, portrétů lidí a zachycení jejich běžného života.
Všechny vystavené fotografie mají vysokou technickou a výtvarnou úroveň.
Autor nám tak pomocí fotografií představuje krásný, ale těžký život v těchto dvou horských zemích. Prezentaci fotografii drobně škodí, že dá často dost práce najít takový úhel pohledu, aby se ve fotografiích nezrcadlila světla. Více ale ve výstavní místnosti ruší debaty u pracovního stolu jedné ze zde sídlících firem. V době mé návštěvy jsem takto byl nucen poslouchat naprosto neplodnou debatu o naší současné politice. Vzhledem k politické okupaci Tibetu Čínou to bylo více než nevkusné.
Tibet
Tibet je často nazýván „Střecha světa”. Má rozlohu cca 2,5 milionu km2, žije v něm na 6 miliónů obyvatel a hlavním městem je Lhasa. O první sjednocení roztříštěných tibetských kmenů se zasloužil král Songcän Gampa v první polovině sedmého století. Znovu sjednocený Tibet prohlásil tibetský buddhismus za státní náboženství. Po rozpadu říše na několik knížectví se stal Tibet součástí mongolské říše. Sjednocení Tibetu bylo možné až v sedmáctém století za vlády 5. Dalajlámy. Po jeho smrti byl Tibet rozdělen mezi Mongoly a Číňany. V roce 1793 byl Tibet definitivně začleněn do Čínské říše. V roce 1913 se vrátil 13. Dalajlama z exilu a vyhlásil nezávislost Tibetu. Ta trvala až do roku 1950, kdy do Tibetu vtrhla čínská armáda a začlenila Tibet do ČLR. V roce 1959 vypuklo v Tibetu rozsáhlé povstání, které Čína krvavě potlačila. Čtrnáctý Dalajlama uprchl do Indie, kde žije dodnes. V posledních letech s podporou protičínských sil na západě a s využitím změn v mezinárodní situaci vyvolala Dalajlámova klika tzv. „tibetskou otázku“ a zesílila své aktivity k „nezávislosti Tibetu“, podkopání jeho stability a obstrukcím proti jeho rozvoji. Přírodní krásy Tibetu zahrnují vysoké himalájské vrcholy, velká jezera mnohých barev, travnaté oblasti poseté stovkami jaků, hluboké lesy Khamu a rozsáhlé plošiny, po nichž křižují Nomádi na koních. V centrálním Tibetu se nacházejí rekonstruované kláštery a chrámy s malými komunitami mnichů, které přežily Kulturní revoluci.
Nepál
Nepál zůstal ve své dlouhé a slavné historii vždy suverénním státem. Bylo zde mnoho slavných dynastií, které přispěly velkou měrou k suverenitě Nepálu. Ve skutečnosti většina pamětihodností, pagod a buddhistických náboženských staveb (stúp) vznikla za vlády dynastie Malla, tj. ve 12. až 18. století. V únoru 1951, po slavné revoluci, nastal v Nepálu počátek demokracie. Povstání v roce 1990 nastolilo pluralitní demokratický systém s konstituční monarchií podle nové ústavy z téhož roku. Po otevření hranic okolnímu světu v roce 1951 se stal Nepál jedním z nejvýznamnějších turistických cílů na světě. Celková plocha Nepálu zaujímá 147 181 km2. Jsou zde nejvyšší hory na světě včetně vrcholu Sagarmatha (Mt. Everest) vypínající se nad obydlenými údolími a zalesněnými nížinami, v nichž žije důstojný tygr a těžkopádný nosorožec. Himaláje skrývají mnoho chrámů a svatyní, klášterů a posvátných jezer v divokých a odlehlých částech regionu. Zdálo by se, že v této zemi zbožnosti se čas zastavil na celá staletí. Nepál je jedinečným místem pro všechny vyznavače Buddhismu, protože je rodištěm velkého Buddhy, tohoto apoštola míru a odpuštění.
Ing. Juraj Gažovčiak: Tibet, Nepál | |
Kde: | Mánes, Masarykovo nábřeží 250, Praha 1, 1. patro |
Kdy: | 12.3.2002 až 5.4.2002 |
Otevírací doba: | Po – Pá od 8 do 17, So – Ne od 10 do 18 hodin |
Vstupné: | dobrovolné |
Téma: | Lidé, život, hory |
Vystavené fotografie je možné si koupit. V případě dotazů je možné autora kontaktovat na jeho e-mailu.
výstava
Pro nás mimopražské je trochu škoda,že s tímto článkem přicházíte až teď. Jsem z Mostu a určitě bych se jela podívat.Hana
Doba uverejneni
Pridavam se. Ono zverejnit recenzi na vystavu den pred jejim ukoncenim nebude asi to prave orechove. Ta vystava za shlednuti rozhodne stala.
RE: Doba uverejneni
Jsem si vědom toho, že recenze byla uveřejněna pozdě. Dost jsem zvažoval, jestli ji vůbec mám psát. Pak jsem si ale řekl, že ty fotky za to stojí a třeba budou vystaveny někdy příště někde jinde. Proto byl ten článek tak trochu myšlen i jako informace o autorovi a jeho zaměření. Datum uveřejní byl dán tím, že z důvodu pracovního vytížení jsem se na výstavu dříve nedostal a nemohl o ni recenzi napsat.