9 tipů pro fotografování vánočních trhů

Nikon Creator a street fotograf Marcello Zerletti z Berlína se s vámi podělí o svá nastavení fotoaparátu pro vánoční trhy, o to, jak kreativně pracovat se slabým světlem, a o svůj kontrolní seznam úprav.

Vánoční trhy nabízejí mnoho příležitostí přepnout na manuální režim a pohrát si se světly, rychlostí závěrky, expozicí a clonou. Jste připraveni to zkusit? Podívejte se na nejlepší tipy Marcella Zerlettiho.

Nepřehlížejte malé vánoční trhy

Rád fotografuji tradiční Striezelmarkt v Drážďanech, vánoční trhy v Halle a Hamburku, malé trhy v mnoha malých městech a samozřejmě různé trhy v Berlíně, kde žiji, s jeho kolotoči a ruskými koly. Mám také velmi rád malé trhy, kde se klade větší důraz na řemeslnou výrobu, dobré jídlo a tradice. Pro mě je nejlepší trh na Gendarmenmarktu, ale letos se kvůli stavebním pracím koná na Bebelplatzu.

Objektivy se zoomem nabízejí flexibilitu, objektivy se zoomem nabízejí brilantní bokeh

V současné době fotografuji s fotoaparáty Nikon Z 7II a Z f. Na fotoaparátu Z 7II mám obvykle objektiv NIKKOR Z 24-70 mm f/2,8 S nebo NIKKOR Z 70-200 mm f/2,8 VR S a na fotoaparátu Z f objektiv NIKKOR Z 26 mm f/2,8. Se zoomy můžete pořizovat širokoúhlé snímky z dálky nebo se můžete vydat přímo do ruchu a fotografovat atmosféru, zatímco s objektivy se zoomem můžete být nenápadní a fotografovat úžasné detaily a vytvářet nádherný bokeh s otevřenou clonou.

Použijte clonu f/2,8 pro zvýraznění detailů

Když jsem v centru dění na trhu, zůstávám se svým fotoaparátem a základním objektivem nenápadný. Tehdy můžete opravdu široce otevřít clonu (f/2,8 nebo f/1,8 v závislosti na objektivu), zvýšit citlivost ISO na 1000 nebo 2000, abyste zmrazili pohyby, a udržet pozadí pěkně rozmazané, abyste zvýraznili objekt, ať už jsou to lidé, malé obchody nebo prodejci. Množství světel na tržišti vytváří při otevřené cloně nádherný bokeh, takže vezměte kamaráda a vyfoťte zde jeho portrét.

Nebojte se vysoké citlivosti ISO

Fotografujte do formátu RAW pro větší flexibilitu při úpravách a nebojte se vysokého ISO. Vždy je lepší mít skvělou momentku s trochou šumu, než o ni přijít, protože šum můžete při úpravách snížit. Momentka se už nemusí vrátit! Pokud jste venku a nemáte stativ, zapněte stabilizátor obrazu. Používám automatické ostření a často také rozpoznávání scény. Snímky pořizuji také v režimu M, ale není to povinné. Vyvážení bílé nechávám v automatickém režimu, protože si ho obvykle přizpůsobuji při úpravách.

Dalších 5 tipů najdete v originálním článku na webu Nikonu.

Napsat komentář