Jak bylo na Open Air XI. Jemčina 2005

Reportáž o jedenáctém konání oblíbeného fotografického setkání…

Úvodem je nutno poznamenat jednu důležitou informaci, která je klíčová pro přežití tradice Open Air… Tentokrát totiž vynechali účast dva (téměř) nejdůležitější účastníci, kteří se v minulosti nesčetněkrát zasadili o řádný průběh předchozích dějství. Chyběl totiž Honza Hlinák, který dříve zajišťoval projekční techniku (letos ho bezezbytku zastoupil Petr Beránek). Hlavně se ale z účasti omluvil sám Otec zakladatel historie Open Air a organizátor všech předchozích deseti konání… Naštěstí ale stále funguje i Petr Kříž, který opět zajistil ubytování a stravování v kempu v Jemčině, takže jedenáctý Open Air mohl i za těchto ztížených podmínek začít…

Pátek

Příprava na promítání
Příprava na promítání

Páteční zahájení bylo již tradičně ve znamení příjezdu účastníků (přijeli opět ze všech možných koutů naší země) a výborného “uvítacího” gulášku. Sešly se staré známé tváře, ale přibylo opět i poměrně hodně nových účastníků. Po desáté večerní začalo promítání první várky reportáží. Projekce byla opět klasická i digitální… Viděli jsme práci Tomáše Hrubého se zvířaty, ptáky a hmyzem a jeho reportáž z leteckého dne CIAF 2005, Jirka Pytlík promítl (a doplnil zvukovým doprovodem) záběry z expedice Altaj 2004 a s Liborem Batěkem jsme se podívali do Norska.

Sobota

V sobotu dopoledne se nainstalovaly opět dvě galerie. Jedna klasická “vstupenková”, kam musel každý (já vím, až na jednu výjimku :-)) umístit 3-5 fotografií v sérii a druhá (dobrovolná) na předem vyhlášené téma “Vítězství a prohry”. Sešla se opět spousta skvělých sérií i vtipných nápadů na vyhlášené téma. Poté každý svoji sérii krátce představil a mohlo se začít s bodováním.

Oficiální galerie

Já osobně jsem měl letos opět poměrně velký problém s tím, že výborných sérií bylo hodně, ale na hlasovací lístek se mohlo napsat jen pět míst. Využiji tedy této příležitosti a napíšu pár slov k sériím, které mě oslovily.

Tomáš Hrubý mě velmi příjemně překvapil sérií zvětšenin formátu A3 s “ptáky všeho druhu”. Zejména letovka racka byla velmi působivá. Ale i ostatní snímky nesou rukopis profesionálního “lovce beze zbraní”, který neváhá trávit spoustu času v přírodě. Jen ta adjustace mohla být o něco lepší, přiznám se, že když už jsem se nemohl rozhodnout, koho dát výš na žebříčku, tak rozhodovalo i to, jak byly fotografie adjustované… 🙂

Bitovod představil parádní černobílé fotografie z kladenské zavřené fabriky/dolu (?) “Koněv”. Magické záběry, dramatické počasí i černobílé provedení s černou paspartou dávalo fotografiím opravdu velkou sílu. Jejich jedinou vadou na kráse bylo dle mého pohledu to, že by si zasloužily i větší formát, než A4.

Zdeněk
Zdeněk
Foto: Tomáš Hrubý

Zdeněk Tichý opět přišel s “bláznivým” nápadem… Překvapil dokonce i tím, že do fotografií přidával šum, protože se mu zdály moc “jemnozrnné”. Před prezentací dokonce leštil otisky prstů, čímž tam přidělal několik nových. Zajímavé pojetí, ale, ruku na srdce, na Krizi chlapa středního věku to nemělo… ;-(

Harnod i Dundee měli fotky ze společného výletu do Dolomit. Zatímco Dundee uchvátil přehlídkou nádherných záběrů hor, vystupujících z mraků a osvícených zapadajícím či vycházejícím sluncem (a tedy bylo krásné počasí), tak Harnod přišel se sérií lanovek v totální mlze, že téměř nebylo vidět na krok. Technické provedení obou bylo na výbornou, bohužel kompozice u Harnoda malinko pokulhávala nepříjemným dotekem kabinky lanovky s nosným sloupem. Holt i mistr tesař se někdy utne… 🙂

Jarda Dohnal přivezl velkoformátové záběry z Austrálie – na Ilfochromu profesionálně adjustované snímky. Co dodat?

Martin “Mafi” Bělocký představil svoje portréty z Mongolska. Stejně jako Jarda přivezl fotografie profesionálně adjustované (v rámu se sklem), na rozdíl od Jardy byly ovšem černobílé, což se k tématu ale výborně hodilo.

Martin ~Mafi~ Bělocký - Tady jsem doma
Martin ~Mafi~ Bělocký – Tady jsem doma – ze série Z Mongolska

Zaujaly mě i Bundesovy fotografie z ostrova Skye – A3 s nádhernými scenériemi nebo Rybáři od Pavla Pospíšila. Krásný pohled byl rovněž na fotky Modrého psa z Islandu, i když (jako ostatně spousta účastníků) tvrdil, že letos nevytáhl paty z domu a nemá na focení čas… Snové noční záběry z Brna mě zaujaly u Libora Babáka a mnoho dalších…

Vítěz a věcná cena
Vítěz a věcná cena
Foto: Tomáš Hrubý

Za zmínku stojí ještě jedna série – Jindry Jelínka alias Henryho. Jeho série byla profesionální, hezky adjustovaná a pokud by visela včas na šňůrách, tak by jistě byla vysoko v hodnocení účastníků. Bohužel, tady platí, že kdo pozdě chodí, sám sobě škodí a tedy příjezd “až na oběd” v tomto případě připravil rodinu Jelínkovu zcela jistě o hodnotný balíček kosmetiky Avon.

Na závěr bych ale řekl jednu velmi zásadní informaci: NIKDO z účastníků nepřijel s prázdnou! To je opravdu výborná zpráva, protože každý se musel poprat sám se sebou a vybrat fotografie místo “vstupenky”. A galerie se letos účastnilo mimořádně hodně “nepřihlášených” účastníků. To jsou více než dobré zprávy a každému autorovi za to přísluší náležité uznání!

Výsledky oficiální galerie Open Air XI.
pořadí jméno přezdívka název série body
1. Martin Bělocký Z Mongolska 66
2. Pavel Kopřiva dundee Dolomity 58
3. Tomáš Hrubý thr Ptáci všeho druhu 56
4. Pavel Pospišil Rybáři 54
5. Pavel Kutina bitovod Koněv 47
6. Zdenek Bakštein zb Island 42
7. Zdenek Tichý zdenekt Schíza 40
8. Libor Tůma Sny 38
9. Libor Babák Brno v noci 29
10.-11. Martin Rybák Provence 20
10.-11. Stanislav Kaczor bundes Skye 20
12. Matej Procházka harnod Lanovka 16
13. Jiří Farkaš Jizerskohorské bučiny 14
14. Pavel Pola Jedno zrcadlo 13
15. Jarda Dohnal Australské imprese 10
16. Katka Olexová Jihočeské hráze 9
17. Václav Samec Mejma vočma 8
18. Jiří Pytlík Fototvrďák 6
19. Petr Kříž Muzikanti 5
20.-21. Jiřina Mužíková Vysočina 4
20.-21. Jaroslav Kožený Bez názvu 4
22.-23. Petr Podrázký Varhany 3
22.-23. Jan Brada Koleje 3
24.-25. Libor Batěk Lidé a hory 2
24.-25. Simona Podrázká Voda 2
26. Petr Beránek Berry Grossglockner 1
27.-30. Tomáš Kypta Kola 0
27.-30. Petra Čejková Kanadská jezera 0
27.-30. Lenka Edrová Houby 0
27.-30. Honza Kaczor Vstupné 0

Galerie “Vítězství a prohry”

V této galerii se objevily snímky 9 fotografů a byly povětšinou velmi úsměvné. Za zmínku stojí především Bitovod, který ukázal, že vítězství nebo prohra lze potkat prakticky kdekoliv, kde je aspoň kousek čtvercové sítě. Nebo Zdeněk Tichý, který svůj příspěvek dokonce téměř dokonale i načasoval na oslavu svátku sv. Václava… Co si on myslí o druhé části fotografie zůstane bohužel navždy utajeno… :-))) Vtipná byla i série Libora Tůmy, který představil analogii jablko – horolezec – člověk… A díky tomu vystoupil až na místo nejvyšší… 🙂

Výsledky galerie “Vítězství a prohry”
pořadí jméno přezdívka body
1. Libor Tůma 57
2. Zdeněk Tichý ZdenekT 48
3. Pavel Kutina Bitovod 39
4. Pavel Pola 28
5. Zdenek Bakštein ZB 20
6. Pavel Kopřiva Dundee 16
7. Václav Samec 10
8. Matěj Procházka Harnod 8
9. Jiřina Mužiková 2

Sobotní promítání

Sobotní večer byl už tradičně vyhrazen vyhlášení výsledků v galeriích a k promítání dalších reportáží. Promítalo se až do cca jedné hodiny po půlnoci a bylo se opravdu na co koukat. S Mafim jsme se vypravili do Severní Indie a na Ladakh, Bundes nás zavedl do Skotska a přilehlé ostrovy, Tomáš Hrubý nám přiblížil “kýčovité” atrakce Las Vegas, Harnod nabídl záběry z výpravy do Dolomit, Jarda Dohnal nás z velehor přesunul do Západní Austrálie a Dundee nám prezentoval, jak vypadají zajímavá místa ČR z ptačí perspektivy.

Neděle

Tomáš přednáší o digitálním workflow
Tomáš přednáší o digitálním workflow

V neděli se slova chopil Tomáš Hrubý a celé dopoledne přednášel na téma Digitální workflow. Přednáška byla orientována samozřejmě převážně na majitele digitálních fotoaparátů a byla přímo prošpikována bohatými praktickými zkušenostmi. Došlo i na ukázky některých postupů v programu Zoner Photo Studio nebo CaptureOne.

Co říci závěrem?

Troufám si tvrdit, že sice neúčast Jakuba Otce byla znát – zejména v okamžiku, kdy se po půlnoci začalo balit na spaní, ale jinak se akce vydařila. Viděli jsme spoustu zajímavých reportáží, krásných fotek (a nejen v galeriích, většina z účastníků nás nechala nahlédnout i do svých alb a musím říci, že jsem snad poprvé viděl všechny fotky – a stálo to rozhodně za to) a vyslechli si zajímavou přednášku o zpracování digitálních fotek. Díky všem, kteří se zúčastnili a pomohli vytvořit báječnou atmosféru. Takže za rok nashle…

Jako úplnou perličku na závěr bychom si dovolili uspořádat malou soutěž: kdo pozná, co je na následujícím obrázku? Pište do diskuse svoje náměty. 🙂

Co je to?
Co je to?
Foto: Tomáš Hrubý

Poděkování

Chtěli bychom poděkovat všem, kteří se podíleli na organizaci a zajištění hladkého průběhu akce:

  • firmě Avon Cosmetics za věnování věcných cen do našich soutěží a zapůjčení projekční techniky,
  • firmě Zoner za věnování věcných cen do našich soutěží,
  • firmě Konica Minolta za věnování věcných cen do našich soutěží,
  • Petrovi Křížovi za organizaci ubytování a stravování,
  • Petrovi Beránkovi za zapůjčení a obsluhu projekční techniky.

11 komentářů u „Jak bylo na Open Air XI. Jemčina 2005“

  1. Co je to?

    To je určitě nějaký pták 😉
    A asi dost starý. A focení se mu nelíbilo, když před ním tak urputně zavíral oči.
    Nemůžu mu ale přijít na jméno..

    Odpovědět
  2. Co je to?

    To je určitě nějaký pták 😉
    A asi dost starý. A focení se mu nelíbilo, když před ním tak urputně zavíral oči.
    Nemůžu mu ale přijít na jméno..

    Odpovědět
  3. Co je to ?

    Je to jesné, mnohokráte jsem na klinice sám vyprodukoval tento výtvor.
    je to výsledek absolutní sterilizace samiččí vulvy (homo sapiens).
    Tento jedinec však užil módního trendu “depilace bokem”, který zavedli zjara tohoto roku Eskymáci v tropickém pásmu ( tzv. earth bokovka).

    Odpovědět
  4. Ad Bitvodův Koněv

    …jen tak mimochodem, Koněv je totalitním názvem bývalé Vojtěšské huti, která patří ke zlatému fondu našeho industriálního pokladu 😉
    Tzn. nikoli důl.

    Odpovědět
    • ad bitvodův koněv

      Ano, ke změně jména došlo samozřejmě těsně po válce, jinak pokud se nepletu, tak Vojtěšská byla i první hutí na Kladně, likvidovali jí v roce 1975 a dodnes to tam vypadá, jak to tam vypadá…

      Odpovědět

Napsat komentář