Nikon LS2000 je profesionální scanner určený pro scannování 35mm kinofilmů, případně filmů formátu APS s maximálním rozlišením 2700 DPI a vybavený unikátní technologií pro práci s poškozenými předlohami.
Po zhruba deseti letech jsem se rozhodl pro návrat k diapozitivům. Důvodů bylo několik, zejména vršící se hromada krabic s fotografiemi a neustálé dohadování s obsluhami minilabů. Současně s tím jsem se rozhodl pro digitální ukládání všech filmů tak, aby se s originály pracovalo co nejméně. Vzhledem k tomu, že vlastním poměrně kvalitní barevnou tiskárnu, není problémem zhotovit přijatelné výtisky, pokud je to potřeba.
Zbývalo tedy poslední rozhodnutí: jaký scanner? Linotype Saphir sice rozhodně není špatný scanner a dosud jsem ho pro občasné scannování filmů používal, ale ani s dianástavcem to není to pravé a o rychloti práce se prostě mluvit nedá. Takže speciální filmový scanner. Jako druhý fotopřístroj používám APS zrcadlovku Nikon Pronea a možnost práce s APS filmy by se mi rozhodně líbila. Zkrátka a dobře, obětoval jsem necelé tři tisíce guldenů a na mém stole se objevila malá béžová krabička s logem Nikonu a typovým označením LS2000.
Scanner je řešen poměrně modulárně – optika a elektronika se nachází ve vlastním těle přístroje, zatímco pro práci s různými druhy filmu slouží vkládatelné adaptéry. V základní dodávce je adaptér pro práci s proužky filmu o maximální délce 6 snímků a adaptér pro práci se zarámovanými diapozitivy. Za 488 Dfl je možno dokoupit i adaptér pro APS filmy a velkokapacitní podavač zarámovaných diapozitivů.
Adaptér pro proužky filmu je zajímavý tím, že je osazen vlastním motorkem a veškerý posun filmu je řízený softwarově. Toto řešení umožňuje dokonce automatické dávkové scannování. Drobnou nevýhodou je, že značně záleží na správném založení filmu. Je-li film založen nesprávně, nedokáže posuvný mechanismus vždy nastavit film tak, aby bylo sejmuto požadované políčko filmu (zpravidla chybí kus okraje na jedné či dvou stranách). S tímto adaptérem není možno scannovat filmy extrémně prohnuté.
Adaptér pro zarámečkované diapozitivy je na rozdíl od předchozího obyčejný kus plastu, do kterého se prostě zasouvají rámečky. I tento adaptér je možno použít ke snímání proužků filmu. Ty je ale třeba upnout do přiloženého kovového držáku. Výhodou oproti použití automatického adaptéru pro proužky je přesnější umístění filmu a to, že je možno použít i více pokroucený film. Film je samozřejmě nutno posouvat manuálně.
Připojení k počítači je řešeno ve vyšší kategorii obvyklým SCSI. Trochu zamrzí, že společně se scannerem není dodáván příslušný kabel, ale při množství používaných SCSI konektorů to je pochopitelné – každý si prostě musí obstarat kabel, který mu vyhovuje… Já osobně scanner provozuji ve spojení s PowerMacem G4 a kartou Adaptec 2906 bez nejmenších problémů. Problémy jsem nezaznamenal ani při zapojení do delšího SCSI řetězce (spolu s dalším scannerem, pevným diskem, Jaz a CD-R mechanikou).
Software
Ke scanneru je standardně dodáván software Nikon Scan. Ten existuje ve dvou podobách – jako samostatná aplikace a jako plug-in pro Photoshop. Osobně dávám přednost samostatné aplikaci, ale obě verze fungují bez problémů (plug-in s Photoshopem 5.0). Samozřejmostí, jako ostatně u jakékoli grafické aplikace, jsou i nepříliš skromné paměťové nároky aplikace.
Software automaticky detekuje konfiguraci scanneru a v případě, že je založen adaptér pro proužky filmu, případně APS, dokáže rychle projet všechny snímky na filmu a vytvořit tak jakýsi miniaturní indexprint. To probíhá podstatně rychleji, než klasický overview scan.
Po výběru položky indexu scanner převine film na příslušné políčko a umožní provést Prescan případně Scan (finální). Při Prescan funkci je políčko filmu zobrazeno na hlavní pracovní ploše programu a je možno provést nastavení výřezu, případně jiných parametrů obrazu.
Pro scanování je možno volit rozlišení až 2700 DPI. Barvy jsou zpracovávány v barevném prostoru CMYK nebo RGB a v hloubce buďto 8 nebo 12 bitů na jeden kanál. Ještě před scanováním je možno nastavit korekce barevných křivek a úrovní. Software umožňuje soubor těchto nastavení uložit pro pozdější použití.
Zcela unikátní jsou možnosti pro práci s poškozenými předlohami. Jde zejména o funkci Clean a možnost několikanásobného snímání. Funkce Clean funguje skutečně výborně a dokáže odstranit škrábance, otisky prstů a prach. Neptejte se jak, nevím to, ale funguje to opravdu výborně (záměrně jsem vybral ty nejpoškozenější snímky, i když nejsou zaostřené):
Takto vypadá snímek po normálním scanu. Všimněte si hlavně škrábance na postavě vlevo a na zdi vpravo nahoře. | A takto vypadá snímek při aplikaci funkce Clean. |
Výsledné obrázky je možno ukládat v několika základních formátech, v případě použití Photoshop plug-in verze programu pak ve všech formátech podporovaných Photoshopem.
Závěr
S výjimkou prapodivného vzhledu uživatelského software není scanneru Nikon LS2000 co vytknout a jeho koupi nelze než doporučit. Z pohledu běžného českého fotoamatéra může snad jediný problém představovat cena.
NikonScan 3.1.2
Mnoho let používám LS2000 k plné spokojenosti a mohu s tím co je zde napsáno jen souhlasit, včetně GUI. Před týdnem jsem stáhnul a nainstaloval NikonScan ve verzi 3.1.2, která je určena i pro LS2000. Bohužel mám za sebou první zklamání. Máte nějaké zkušenosti s touto verzí NS?