Naučte se dobře nasvítit, fotografovat, upravit a retušovat pleť.
Když se mi dostala do rukou tato kniha, zběžně jsem ji prolistoval, na první pohled na mne zapůsobila jako typická současná publikace o digitální fotografii – obsáhlý úvod a několik předmluv (obvykle prostor dostávaji všichni spolupracovníci, a to včetně uklízeček a autorova psa). Následně člověk při zběžném prolistování získává pocit, že největším přínosem pro fotografii je zakoupení licence Photoshopu.
Poté, co jsem se poctivě prokousal úvody a předmluvami, prolétl jsem první kapitolou (Přece každý ví, jak nastavit fotoaparát, nebo ne? Asi ano, ale rád jsem se k té kapitole později vrátil.) a začetl se do druhé. Autor se v ní noří do popisu správy barev; přestože se v textu dá nalézt několik zjednodušení, podařilo se mu upoutat mou pozornost natolik, že jsem se (rád) zabral i do dalších kapitol – a v duchu jsem se mu omluvil za ono prvotní zaškatulkování. Autor v knize postupuje systematicky od okamžiku, který předchází stisknutí spouště, až po přípravu souborů pro tisk, přičemž řeší problémy barevné kalibrace celého procesu, správné barvy pleti, retuše vad pleti a vrásek i používání nejrůznějších efektů.
Postupy a “fígly” uvedené v knize, jsou často použitelné univerzálně, bez přímé vazby na fotografii lidské pleti (přestože tam je samozřejmě stěžejní část knihy upřena), čímž ovšem netvrdím, že například návod na výrobu známých “voskových figurín” v knize nenajdete. I ten tam najdete, ale spíše jen pro úplnost a autor se od tohoto způsobu úprav viditelně distancuje.
Celá kniha je navíc psána poměrně volným a stravitelným stylem, takže se navzdory “odbornějšímu” tématu i dobře čte, v textu nechybí ani mnohé příklady z praxe či “humorné historky z natáčení” pro odlehčení.
Co se líbilo
Jako velký klad hodnotím, že je ke knize přiložen CD-ROM se vzorovými příklady, takže můžete pro pochopení vysvětlovaných postupů pracovat současně s autorem a experimentovat s dosaženými výsledky. Celá kniha je ostatně vedana tak, aby bylo vidět dílčí postupy, a čtenář mohl snadněji sledovat, jak a proč byl který úkon s fotografií proveden.
Co se nelíbilo
Autor se možná až příliš často snaží ukázat, jak ze “slabší” či technicky horší fotografie získat přijatelné dilo. Nejsem fotografickým puristou a uznávám, že k některým odvětvím fotografie místy až nerealistický postprocesing v dnešní době patří, ovšem raději se přikláním k možnosti vytvářet fotografie ve fotoaparátu, jen s nejnutnějším minimem nezbytných pozdějších úprav… Každopádně autor i zde velmi kvalitně ukazuje cestu, jak se dobrat kýženého výsledku, a to i v případě, že se “na place” tu a tam něco nezadaří.
Závěr
Pokud uvažujete o fotografování portrétů jako o hlavním poli působnosti vaší tvorby, nejste přitom excelentními znalci Photoshopu a zkušenosti zatím spíše sbíráte, pak je tato kniha právě pro vás a neměla by chybět ve vaší knihovně. Ti ostatní, co to nemyslí s fotografování lidí zase tak moc vážně a těžiště své tvorby mají jinde, by se i tak mohli v mnoha zpracovatelských postupech nechat inspirovat. Navzdory určité skepsi, se kterou jsem ke čtení knihy přistupoval, musím doporučit alespoň její prolistování každému, kdo své fotografie finalizuje v Photoshopu.
Ačkoli opravdu nejsem typickým portrétistou, v případě této publikace zvedám palec nahoru.
Náhledy jednotlivých kapitol najdete na stránkách vydavatelství Zoner Press.
Pleť a fotografie – naučte se dobře nasvítit, fotografovat, upravit a retušovat pleť | |
Autor: | Lee Varis |
Vydavatel: | Zoner Press 2007 |
Přibližná cena: | 550,- Kč |
Rozsah: | 416 stran |
ISBN: | 978-80-86815-84-8 |
Dobrá kniha
Knihu mám a musím říci, že je v ní spousta zajímavých informací a postupů.
Mimochodem, kdyby se někomu chtělo zrecenzovat novou knihu od Computer Pressu Fotografujeme glamour od “dvorního fotografa časopisu Playboy”, rád si recenzi přečtu. 🙂