VFFOTO přichází na trh s několika novinkami, které jsem měl možnost krátce vyzkoušet. Soudím, že největší zájem pravděpodobně vzbudí magnetické filtry pro rychlou manipulaci bez šroubování.
Českou společnost VFFOTO vyrábějící fotografické filtry není třeba dlouze představovat, za dobu své existence si našla v tuzemsku díky vysoké kvalitě produkce a příznivé ceně řadu uživatelů a i my jsme zde testovali polarizační filtry této značky. Je pozitivní, že pan Fučík a jeho tým neusíná na vavřínech a snaží se své filtry stále inovovat.
Magnetické filtry
Nejnovějším přírůstkem s vysokým potenciálem zaujmout fotografickou veřejnost jsou magnetické filtry. Jejich princip je jednoduchý: jedná se o kruhové filtry s netradičním uchycením – místo závitu je na místě drží magnety. Hlavní benefity tohoto řešení jsou nasnadě:
- mnohem rychlejší manipulaci ocení asi každý, kdo kruhové filtry používá – nasazení i sundání filtru je otázkou okamžiku, což se hodí třeba při focení se silnými neutrálními filtry, které zrcadlovek ztěžují kompozici i ostření
- zcela odpadá riziko zakousnutí, se kterým se pravděpodobně u tradičních šroubovacích filtrů dříve či později setkáte, ať jsou jejich obroučky vyrobeny ze sebelepšího materiálu
- zajímavým vedlejším efektem je zjednodušení konstrukce polarizačního filtru, který nemusí být u magnetických filtrů dvoudílný s otočnou částí, protože jím lze snadno otáčet přímo v magnetickém adaptéru (nebo v jiném magnetickém filtru)
Díky vstřícnosti Jiřího Skořepy ze společnosti VFFOTO jsem měl jsem možnost si celý systém krátce osahat a musím říct, že práce s ním je opravdu velmi komfortní. Filtry jsou konstruovány podobně jako klasické šroubovací, takže zapadají do sebe – při nasazení není třeba nad ničím přemýšlet, filtr se sám působením magnetu usadí přesně na své místo. K jeho sundání je třeba vyvinout mírnou sílu – dle mého názoru přesně takovou, aby to šlo dostatečně snadno a nehrozilo, že si během manipulace pohnete s ostřením či zoomem, ale filtr samotný přitom držel při focení pevně na svém místě.
Přední příruby objektivů samozřejmě typicky nejsou magnetické, takže v tomto případě nestačí zakoupit pouze filtr samotný, ale budete potřebovat i adaptér. Ten je k dispozici ve dvou podobách – buď jako prázdný šroubovací kroužek bez skla nebo jako kvalitní UV filtr. V obou případech je určen k trvalému nasazení na objektiv a na něj pak už popsaným způsobem snadno umísťujete další magnetické filtry, přičemž není problém použít i více filtrů najednou. Jejich aktuální nabídku momentálně tvoří
- cirkulární polarizační filtr
- neutrální šedý filtr s faktorem 64×
- neutrální šedý filtr s faktorem 2000×
a to v průměru 77 mm – další filtry i rozměry budou postupně přibývat.
Magnetický filtr – na objektivu je nejdříve redukce 67-77 mm a pak následuji magnetický adaptér a magnetický polarizační filtr. |
Pro úplnost je třeba zmínit i pár omezení plynoucích z řešení magnetického systému. Tím hlavním je fakt, že filtry mají z konstrukčních důvodů o něco širší obroučku, aby do sebe dobře a přesně zapadaly. Když k tomu připočteme nutnost využití adaptéru, který také k šířce trochu přidá, zvyšuje se riziko vinětace u širokoúhlých objektivů. Oficiálně je systém určen pro ohniskové vzdálenosti od 24 mm na full frame včetně. Sám jsem jej testoval bez jakýchkoliv problémů na objektivu Fujinon XF16mmF1.4 (ekvivalent 24 mm), ovšem v poměrně specifické konfiguraci s využitím redukce ze 67 mm (objektiv) na 77 mm (filtr).
Magnetický adaptér v nejjednodušší formě prostého kroužku bez skla |
Pokud se rozhodnete používat magnetické filtry, je lepší je nekombinovat s těmi klasickými, protože magnetický adaptér na ně sice lze našroubovat, ale například klasický polarizační filtr by se tak velmi špatně ovládal. Opačný případ, tedy nasazení klasického filtru na magnetický, není možný vůbec – skutečně limitující to ale bude asi jen v případě, že používáte jiné příslušenství uchycované do filtrového závitu – například univerzální sluneční clonu.
Celkově mám z krátkého používání magnetických filtrů v podstatě jen pozitivní pocity a myslím, že pro řadu uživatelů to bude velmi dobrá volba. Co se týče cenové politiky, základní magnetický adaptér vás přijde na 440 Kč, zatímco varianta s vestavěným UV filtrem na 1 680 Kč. Samotné filtry pak stojí stejně jako jejich nemagnetické protějšky – základní polarizační 2 660 Kč a ND filtry začínají na 2 560 Kč (vše v průměru 77 mm).
Polarizační filtr Colors of Nature
Aktualizace: filtr Colors of Nature už se bohužel nevyrábí a neprodává.
Další novinkou je speciální polarizační filtr Colors of Nature. Jak jeho název napovídá, cílí na specializované využití pro fotografování v přírodě a snaží se řešit co nejvěrnější podání barev například u květin. Většina polarizačních filtrů trpí jistým posunem barev způsobeným polarizační fólií, která není zcela neutrální. Většinou jde o žluté tóny posouvající barvy do teplejšího podání, které bývá oku o něco příjemnější a třeba v krajinářské fotografii leckdy snad i dokonce vítané, ale pokud ve vašich motivech převažují například zelené nebo červené tóny, může být tento posun nežádoucí.
Filtr Colors of Nature řeší odchylky v barevnosti způsobené polarizační fólií probarvením skla tak, aby se částečně ubralo ze žluté části barevného spektra. Vyladění této úpravy směřuje k vylepšení podání červených a zelených odstínů, aniž by se příliš měnilo celkové barevné podání. V praxi se můžete setkat s chladnějším podáním barev při natočení filtru způsobem, kdy je jeho efekt nejslabší – v ostatních ohledech se chová jako běžný cirkulární polarizační filtr.
Poznámka: během krátkého testování filtru se bohužel poměrně rychle měnily světelné podmínky, proto jsou ukázkové fotografie v některých ohledech odlišné a při jejich porovnávání je třeba se zaměřit hlavně na rozdíly v podání barev.
Jedná se nepochybně o speciální filtr, který cílí na zvláštní požadavky, ale je sympatické, že se firma nezaměřuje jen na masovou produkci, ale zkouší nabízet i specifická řešení. Filtr Colors of Nature samozřejmě nemusíte používat jen na fotografie přírody – třeba vám jeho podání sedne i pro jiné účely. Kvalita filtru odpovídá řadě Premium Series a oproti „obyčejnému“ polarizáku z téže série si za něj připlatíte zhruba 500 Kč.
Velké UV filtry
V poslední době se na trhu objevily objektivy vyžadující filtry o průměru obřích 105 mm – například SIGMA 105mm f/1.4 DG HSM ART nebo Fujinon XF200mmF2 R LM OIS WR. Pokud je používáte a neobejdete se bez UV filtru, najdete jej nyní i v nabídce VFFOTO. Jedná se o magnetický filtr z řady NANO-PRO dostupný ve srovnání s konkurencí za poměrně příznivou cenou 3 150 Kč.
Tento článek obsahuje provizní odkazy. Zjistěte více.