V údolí řeky Vltavy lze nalézt nejrůznější památky a cíle kratších i delších výletů. Jedním z nich je i město Rožmberk nad Vltavou.
Jméno kdysi slavného rodu Rožmberků, kteří měli ve znaku pětilistou růži a ovládali takřka celé Jižní Čechy, pochází od hradu, který založil jejich prapředek Vilém z Prčice ve 13.století. Původní hrad stál na nejvyšším ostrohu nad Vltavou a jeho dominantou byla štíhlá věž o průměru 9,6 m zvaná Jakobínka. Z původního – tzv. Horního – hradu se dochovala právě jen ona.
Pod Horním hradem byl totiž po roce 1330 vybudován tzv. Dolní hrad a horní část posléze (r.1552) vyhořela a nebyla obnovena, kromě již zmíněné Jakobínky, která dostala v pozdější době novou střechu. V polovině 16. století byl Dolní hrad renesančně přestavěn, poslední úpravy původních budov hradu proběhly v 17. a 18. století. Dolní hrad je dvoupatrová budova s palácem na jižní straně a s věží krytou jehlanovitou střechou. Poslední z rodu Rožmberků, pan Petr Vok, hrad i město ještě před svou smrtí předal svému synovci Janu Zrinskému.
Po bitvě na Bílé Hoře (1620) a následné konfiskaci majetku české šlechty připadlo celé panství rodu Buquoyům. Nejmladší částí celého komplexu je obytná budova nového zámku, vybudovaná v letech 1840 – 1857 ve stylu romantické novogotiky. Místní zajímavostí je obraz Bílé paní, údajně Perchty z Rožmberka, která ochraňovala členy svého rodu. Uvnitř komplexu, který je v sezóně přístupný veřejnosti, je nově otevřena katovna, za shlédnutí stojí také malý anglický park se dvěma prohlídkovými okruhy.
Stejnojmenná obec, které náleží od roku 1262 městská práva, byla původně vybavena hradbami, jejichž části se dodnes dochovaly. Město bylo roku 1619 vypáleno a poloha mimo hlavní cesty způsobila velké zpomalení rozvoje. Centrem městečka je trojúhelníkové náměstí, jemuž vévodí trojlodní pozdně gotický kostel Panny Marie s nápadně úzkými bočními loděmi. Kroužená klenba presbytáře patří mezi evropské unikáty. Malý kousek za městem u silnice do Českého Krumlova je zajímavá stavba mlýna, který byl právě stylově upraven.
Do Rožmberka nad Vltavou se lze dostat nejlépe autem. Lze odbočit ze silnice České Budějovice – Dolní Dvořiště, nebo cestovat po silnici z Českého Krumlova do Vyššího Brodu. Parkovat lze na náměstí. Městem projíždí také pravidelná autobusová linka Praha – Vyšší Brod. V létě je Rožmberk také centrem vodáků sjíždějících Vltavu.
Snímky byly pořízeny zrcadlovkami Olympus IS 100 (objektiv 28-110 mm f/4,5 – 5,6) a Olympus OM 101 objektiv 50 mm, f/2) na materiál Agfa Vista 200. Fotografie zpracovány technologií Agfa DIMAX.