Dobrý den
Měl bych dotaz k polarizačním filtrům..zatim se v tom moc nevyznám,ale jak poznám že je na muj fotoaparát jaký je rozdíl jestli je červený,žlutý,cirkulační atd.Moc děkuji..pravděpodobně se budu ptát častěji tak se těšte:)
Polarizační filtry
Jan
Odpověď redakce
Dobrý den,
základní a běžně používaný (normální) polarizační filtr je šedý.
Existují i barevné polarizační filtry, přesněji s proměnnou barvou, které zabarvují do určitého odstínu jednotlivé objekty scény podle toho, kolik polarizovaného světla z nich přichází. To jsou ale filtry trikové, které se běžně nepoužívají.
Normálně nedělá polarizační filtr nic jiného, že propouští nejvíce světlo, které je polarizováno v souladu s jeho natočením. Takový filtr se nazývá lineární a pro fotografování v principu stačí. Je tu ale jeden nepříjemný jev – polarizované světlo se od povrchu některých materiálů odráží také podle toho, jak je polarizováno. Ve fotoaparátech s vestavěným měřením za objektivem (TTL) tak může dojít k tomu, že při odrazu v hranolu dojde k dalšímu úbytku polarizovaného světla, takže na expozimetr dopadne jiné množství, než na film, a expozice nebude správná.
Proto se nyní přidává za lineární filtr ještě jakýsi depolarizátor (ve skutečnosti kruhový polarizátor) a takový filtr se označuje jako kruhový či cirkulární polarizační filtr. S tímto filtrem můžete bez obav měřit expozici.
Vhodnost pro fotoaparát je jen v tom, co jsem popsal v předchozím odstavci. Pokud máte zrcadlovku, je pro Vás nejlepší kruhový (cirkulární) polarizační filtr. Pokud máte jiný přístroj, je to celkem jedno. V současné době se ale běžně prodávají kruhové polarizační filtry, navíc u něj odpadá problém, pokud člověk přesedlá na typ přístroje, u kterého už na typu filtru záleží.
Polarizačním filtrům je na Paladixu věnován celý seriál:
http://www.paladix.cz/rs/index.php?style=ser&srid=10002
S pozdravem
Tomáš Cihelka