Máme za úkol nafotit amatérsky 3 černobílé fotky, sami je vyvolat, zvětšit a zapaspartovat….jediné co bych uměla tak to je ta pasparta a snad zmáčknout spoušt…ale který film? co fotit aby to bylo estetické? jak foto vyvolat? jak ho zvětšit??? PROSÍM POMOZTE, předem děkuje Verča
Amatérské čb foto
Verča
Odpověď redakce
Dobrý den,
tak to jste na tom dobře, vyvolávání je jednoduché, ale pasparty mi nejdou 🙂
Takže nejprve k filmům, vyvolávání a zvětšování.
Film se volí podle několika charakteristik, a to je citlivost, zrnitost a tonální podání, které spolu částečně souvisí a navíc jsou ovlivněny vyvoláváním. Na to nezbývá čas, proto rovnou poradím nějaký vděčný a snadno zpracovatelný film. Ve střední citlivosti je to například Ilford FP4+, který dobře zvládá velké rozpětí jasů (kontrastní osvětlení, snímky interiérů s pohledem oknem ven a podobně), takže snadno získáte dobrý negativ. Ve vyšší citlivosti je to pak Kodak Tri-X Pan (dnes se označuje, tuším Tri-X 400 pro). Je na dnešní poměry velmi zrnitý, ale zrno je hezké a ostré, navíc hodně fotografů chválí tonální podání, tedy onen vzhled šedivých tónu na výsledné fotografii. Ten bych Vám dokonce doporučil nejvíc – snad jen pokud se nechystáte fotografovat v poledne na pláži nebo zasněžených horách.
Vyvolání filmu je popsáno v článcích na Paladixu v sekci Praxe – Z temné komory. Stručně se jedná o to, že potmě nasoukáte film do cívky, tu vložíte do vývojnice a zavřete. Na světle pak nalejete vývojku, film v ní necháte určitou dobu, přičemž vývojnici každou minutu několikrát otočíte a klepnete (kvůli uvolnění bublinek). Pak vývojku vylijete, nalijete na chvilku vodu s trochou octa, a nakonec nalijete ustalovač – zase chvílemi otáčet. Pak vývojnici otevřete a pustíte do ní na 5-10 minut proud vody, aby se film vypral. Nakonec se film nechá minutku ve vodě, do které kápnete smáčedlo, pověsíte a necháte uschnout.
Oba doporučené filmy můžete vyvolat ve vývojce ID-11, nejlépe zředěné – z namíchaného roztoku odeberte 1/4 potřebného množství vývojky (množství je napsáno na vývojnici) a přidejte tři stejné díly vody.
Zvětšování je kapku komplexnější, je to vlastě nafocení negativu na papír a vyvolání papíru. Zase vás odkážu na články na Paladixu, tohle už je delší a nelze to rozumně shrnout do pár vět. Ale to neznamená, že je to složité.
Z papírů bych Vám doporučil Agfu Multicontrast Premium. Pokud nemáte udaný formát zvětšenin, doporučuji 18×24. Už jsou dost velké na koukání a ještě zbytečně nezdůrazňují některé chybky, které se do celého procesu vloudí. Na tři fotky Vám stačí balíček 25 papírů. Vývojku libovolnou, třeba Ilford Multigrade.
Z Vašeho dotazu ale soudím, že doma asi nemáte pro vyvolávání a zvětšování zhola nic. Pokud je to jen úkol, který nebude mít pokračování, zkuste najít někoho, kdo Vám vybavení půjčí nebo kdo Vás pustí do své komory. V ideálním případě Vám bude asistovat, nebo alespoň poradí. Zkuste se poptat například na fotofóru http://www.fotopruvodce.cz.
My jsme pořádali pracovní setkání, které by pro tento úkol bylo ideální, ale teď zrovna nic nechystáme.
A teď otázka CO fotit. Slevil bych z estetičnosti či uměleckosti a zůstal bych u slušné řemeslnosti.
Základní radou je, abyste zvolila něco obsahově jednoduchého. Je-li na snímku mnoho prvků, dá práci je ukočírovat tak, aby nebyly na snímku ke jeho škodě. Tady jsou náměty se stručnými poznámkami:
1) Portrét
Portrét zachycující jen hlavu s rameny, portrétovaný/á může být mírně natočen/a, aby neměl/a na snímku široká ramena. Zvolte klidné pozadí, ke světlým vlasům tmavší, k tmavým světlejší. Využijte odpoledního světla, nejlépe pod mírně zataženou oblohou, bude pak měkčí.
2) Architektura, zvláště v detailu
Zkuste najít nějaký zajímavý objekt nebo jeho část – okna, schody, kované dveře na starých domech.
3) Struktura
Zkuste najít objekt či jeho část se zajímavou strukturou, povrchem.
4) Opakovaný objekt či detail
Zajímavě působí detaily či objekty, které se na ploše sníku opakují – schody, střešní tašky, nařezaná polena, okna a balkóny na sídlištích. Někdy navíc pomůže i detail, který takové opakování částečně rozbíjí – komín, prádlo na balkóně apod.
5) Černá a chrom
velmi dobře vypadá na černobílé fotografii lesklý černý povrch, protože odráží věci z okolí, které do této černé zanášejí světlé tóny. Efektní je kombinace s lesklým chromem či nerezem, výsledek ale může být někdy těžší nazvětšovat.
Příkladem je třeba tento obrázek: http://www.paladix.cz/rs/img.php?ido=14958
6) Krajina
Krajina může být obtížná pro množství prvků, ale pokud například zachytíte kopce a údolí modelovaná časně dopoledním, či pozdně odpoledním sluncem, měla byste mít zajímavou fotku.
Námětů je více, ale je obtížné je stručně shrnout a popasat.
S pozdravem
Tomáč Cihelka