Velikost digitálních fotografií

marek

dobrý deň, potreboval by som poradiť vo veci cd s fotografiami,
zaujímalo by ma aké velké fotografie sa dajú z takto naskenovaného filmu vytlačiť,
v zberni mi to povedať nevedeli
ďakujem

1 komentář u „Velikost digitálních fotografií“

  1. Odpověď redakce

    Dobrý den,

    bohužel, ani my Vám nemůžeme tento dotaz přesně zodpovědět. K tomu totiž chybí jeden podstatný údaj, a sice velikost skenu v obrazových bodech (pixelech). Měl by Vám ji sdělit ten, kdo film skenuje. Z ní se pak dá odvodit maximální možná velikost zvětšeniny – stačí podělit rozměry hustotou tisku. Ta se udává v obrazových bodech na palec (dpi = dots per inch) a za všeobecně vyhovující se považuje hodnota 300 dpi, v některých případech se dá slevit až na 200 – 150 dpi. Tím získáte velikost zvětšeniny v palcích, pokud ji chcete v milimetrech, použijte hodnoty 11,8 (7,9 – 5,9).

    Někdy je místo rozměrů skenu udána jeho hustota v DPI (např 2900). Velikost kinofilmového políčka je přibližně 1,5 x 1 palec, takže si snadno spočtete rozměry skenu. Není to však nutné, když podělíte rozlišení skenu rozlišením tisku (např 2900 : 300 = cca 10), získáte přímo zvětšení fotografie vůči negativu.

    Pokud film skenuje fotolaboratoř na digitálním minilabu, může si zákazník obvykle určit rozlišení skenu sám – obvykle jako velikost výsledných fotografií. Minilaby obvykle pracují s maximálním rozměrem zvětšenin 30×45 cm a na tuto velikost je možno nechat film naskenovat.

    Více informací o rozlišení se dočtete např. zde:
    http://www.paladix.cz/rs/clanek.php?aid=10251
    http://www.paladix.cz/rs/clanek.php?aid=10044

    S pozdravem
    Tomáš Cihelka

    Odpovědět

Napsat komentář