Záblesková světla v ateliéru

Alexis Blanco

Dobry den,

Velmi sa mi paci Vasa stranka a nasiel som tu velmi vela uzitocnych clankov.
Velmi by som vsak uvital zopar zakladanych rad ku fotografovaniu v atelieri pomocou zableskovych svetiel. Ake su vyhody/nevyhody, na co si treba davat pozor, a.p.

Dakujem a prajem prijemny den.

Alexis Blanco

1 komentář u „Záblesková světla v ateliéru“

  1. Odpověď redakce

    Pár rad k zábleskovým světlům? Snadno položená otázka, kterou nelze triviálně zodpovědět. Jde vám spíše o technickou nebo o kreativní stránku věci? A jste uživatel poučený nebo naprostý začátečník?

    Záblesková světla se nejtypičtěji používají v počtu 2-3. Jedno bývá směrovější a další vyplňují stíny nebo nasvěcují pozadí či dělají protisvětlo. Jinak lze svítit i jedním světlem nebo mnoha světly najednou, to je věcí vkusu, záměru, citu pro světlo a v neposlední řadě i financí.

    Nastavení světel do kýžené sestavy usnadňují pilotní žárovky. Expozici určujeme pomocí flashmetru. K důležitým pomůckám studiových světel patří různé rozptylové desky, voštiny, klapky, deštníky, komíny, kterými světelný tok modifikujeme. Zábleskové jednotky mívají nastavitelný výkon (plný výkon/poloviční, dražší modely plynulé nastavení). Někdy jsou generátory oddělené od zábleskových hlavic, někdy jsou integrované.

    Výhody a nevýhody? Pokud chceme nějaký objekt zachytit ve speciální světelné atmosféře, je snazší si ji namodelovat světly v ateliéru než čekat na stejné světlo v reálu. Nejmasivněji se zábleskových světel využívá při focení módy, pro reklamní fotografii, portréty, vytváření iluzívních snímků.

    Asi nejdůležitejší při práci se záblesovými světly je seznámit se s jejich obsluhou abychom je nesprávnou manipulací nepoškodili. Co se vlastního svícení konkrétních objektů týče, je možné uvést bezpočet pouček, o tom se piší celé knihy. Zkuste pro začátek například následující odkaz
    http://www.photoquack.de/tutorials/grundlicht.htm (v němčině)

    Odpovědět

Napsat komentář