Dobrý den vážení odborníci,
měl bych na vás dotaz ohledně použití klasických blesků v kombinaci s deštníky. Vzhledem k tomu, že profesionální záblesková světla jsou pro mne příliš drahá, chtěl bych se zeptat jestli je realizovatelný nápad koupit dva blesky (řekněme směrné číslo okolo 36, popř. jeden 56 a druhý 36) a fotit portréty odrazem od fotografických deštníků? Jaké směrné číslo považujete jako minimální pro použití v této kombinaci? Existuje pro lepší představu nějaký koeficient ztráty směrného čísla při odrazu od bežného fotografického deštníku? Předem děkuji za jakoukoli odpověď. S pozdravem Viktor Stehlík.
Malé blesky jako studiová světla
Viktor Stehlík
Odpověď redakce
Dobrý den,
samozřejmě můžete použít i normální blesky. Já sám používám právě dva staré se směrným číslem 36. Proto bych Vám zároveň doporučil, abyste – pokud možno – pořídil co nejsilnější. Směrné číslo 36 je pro svícení s deštníkem, softboxem či odraznou deskou skutečné minimum, které Vám navíc neumožní zvládat větší prostory. Nicméně pro portréty jedné osoby či dvojice ještě postačí.
Ztráta světla závisí na typu deštníku, konfiguraci a umístění zdroje. Použijete-li bílý deštník, budete-li svítit skrz něj a bleskem nepohnete, ztratíte zhruba 1 1/3 clony. Pokud s celou sestavou couvnete tak, abyste dostal kopuli deštníku až na vzdálenost, ve které byl původně samotný blesk (abyste například modelu či modelce nevypíchl oko, nebo aby se Vám nepletl v záběru), můžete ztratit až dvě clony.
Nasadíte-li bílý deštník, budete-li svítit odrazem a blesk pouze otočíte, můžete ztratit až tři clony. Pokud celou sestavu posunete vpřed, abyste dostal kopuli deštníku až na vzdálenost, ve které byl původně blesk, můžete ztrátu stáhnout až na dvě clony.
Použijete-li stříbrný či zlatý deštník, pomocí kterých se svítí jen odrazem, závisí ještě na poloze blesku vůči kopuli deštníku, která se chová jako kulové zrcadlo. Pokud je blesk v jeho ohnisku (tj. polovině vzdálenosti mezi středem křivosti a vrchlíkem), vycházejí paprsky zhruba rovnoběžně a vy získáte bodový zdroj o průměru deštníku. Pokud je o malý kousek dále, můžete vytvořit až malý jasný bod. V ostatních polohách vytváříte zdroj osvětlující velkou plochu. Z toho plyne, že ztráta je značně proměnlivá, v některých případech byste mohl dokonce dosáhnout určitého zisku, ovšem jen na malé ploše. Každopádně za obvyklé situace neztratíte více jak 2 clony.
Z předchozího odstavce už by mělo být jasné, proč je směrné číslo 36 skutečně minimum. Pokud uvažujete o ztrátě dvou clon a clonách 5,6 – 8, dostanete vzdálenosti světel 2-3 metry, což už na výšce postavy začíná hrozit viditelnou nerovnoměrností osvělení.
Další výhodou studiových blesků jsou pilotní žárovky. Můžete je nahradit žárovkou (nejlépe reflektorou), halogenovou žárovkou v reflektoru (které se nově objevují i na 220V, takže nepotřebujete transformátor), nebo kompaktní zářivkou. Kompaktní zářivky nejen, že klesly na ceně, ale hlavně hřejí mnohem méně, než žárovky normální i halogenové, takže se numusíte bát, že se Vám blesk rozteče.
S pozdravem
Tomáš Cihelka