mám Olymous 5050 a rád bych se naučil fotografovat pod vodou. existuje nějaké základní nastavení (ISO,světelnost,clona a čas)které bych mohl nastavit do fotoaparátu pro začátek.Případně nějaké finty jak na to.
S pozdravem Milan
Podvodní fotografie
Milan Barton
Odpověď redakce
Pro fotografování pod vodou je typických několik okolností – velký úbytek světla, zvláště pak ještě úbytek červené barvy, zúžení úhlu záběru a větší množství nečistot mezi objektivem a objektem.
Zúžení úhlu záběru je celkem prostá záležitost. Způsobuje ho index lomu vody, který je větší než u vzduchu. Odstranit se dá pouze tím, že pouzdro objektivu bude mít okénko z kulové plochy. Ve Vašem případě bude mít pouzdro kryt plochý, takže objektiv bude mít jakoby větší ohniskovou vzdálenost. Nicméně AF bude fungovat bez problémů.
Horší je úbytek světla, zvláště pak červené barvy. V hloubce kolem sedmi metrů je tak málo světla, že se expozice pohybuje někde kolem 1/30 s při cloně 2,8 a citlivosti 800. Úbytek červené je takový, že kanál je téměř prázdný a žádná SW korekce nepomůže. Korekce je možná pouze pomocí červeného filtru o hodnotě CC10R na každých 75cm dráhy paprsku, tedy hladina – objekt – objektiv. To budete těžko realizovat, protože asi nebudete kvůli pokusům kupovat korekční filtry. Navíc filtry jsou husté a každých 30 jednotek pohltí polovinu světla.
K tomu musíte přičíst skutečnost, že ve vodě jen těžko udržíte přístroj nehybný.
Východiskem je blesk – má dostatečnou intenzitu bez ohledu na hloubku, navíc dráha paprsku bude většinou krátká (blesk – objekt – objektiv), zřejmě nepřekročí 2m. Za těchto podmínek může dojít jen k nepatrnému barevnému zkreslení, které bude buď přijatelné, nebo snadno korigovatelné.
Ovšem aby to nebylo tak jednoduché, jsou tu nečistoty ve vodě (míním ovšem nečistoty ve smyslu fotografickém – jedná se hlavně o plankton, což rozhodně není skutečná nečistota). Ty způsobují snížení kontrastu a při fotografování s bleskem pak vznik množství bílých teček, jako když se fotí s bleskem. Z toho důvodu mají podvodní fotoaparáty blesk na dlouhém držáku. Vy se musíte spokojit s vestavěným bleskem.
Pro začátek bych tedy doporučil vyšší citlivost a míň clonit a do dvou až tří metrů zkusit fotografovat bez blesku. Zároveň pak zkusit od metru hlouběji s bleskem, tady už můžete clonit více. Zkoušejte se dostat co nejblíže kvůli znečistění vody – zhruba platí, fotografie objektů vzdálenějších než 1/4 viditelnosti už nevycházejí uspokojivě. Koneckonců máte digitál, takže výsledky uvidíte ihned.
S pozdravem
Tobík