Zpoždění u digitálních fotoaparátů

Jiri Lukavsky

Dobry den,

chtel bych se zeptat, jak je to se zpozdenim u digitalnich fotoaparatu. Slysel jsem, ze existuje zpozdeni mezi stiskem spouste a samotnou fotografii. Podobny udaj ale ve specifikacich jednotlivych fotoaparatu chybi – existuje nejake srovnani? jak velke tyto casy jsou? Planuji si koupit fotoaparat a rad bych tento faktor vzal v uvahu.

Dekuji Vam za odpoved, s pozdravem,

J.L.

1 komentář u „Zpoždění u digitálních fotoaparátů“

  1. Odpověď redakce

    Dobrý den,

    u digitálních fotoaparátů kompaktního typu nebo digitálních zrcadlovek (ne opravdových zrcadlovek s digitálním čipem) je ve skutečnosti zpoždění dvojí. První má spojitost se zaostřováním a je poměrně dlouhé (kolem jedné – dvou vteřin), druhé pak s finálním stiskem spouště a je výrazně kratší (desetinky vteřiny).

    Vzhledem k tomu, že se jedná o citlivou záležitost často rozhodující o reálnosti udělání dané fotografie, téměř žádný výrobci ji v technických dokumentacích neuvádějí, je nutné si potřebné údaje najít na různých webových serverech s recenzemi nebo v časopisech, nějaké větší srovnání těchto časů jsem zatím neviděl. Ona je totiž poměrně rozhodujícím prvkem také struktura fotografované scény, na kontrastní záležitosti se většinou AF chytá ihned, na málo kontrastní například starší Olympusy vůbec nedokázaly zaostřit. Takže je velmi těžké zpoždění nějak měřitelně zohlednit.

    Další záležitostí je používání digitálního hledáčku (ne LCD displeje), například u digitálních zrcadlovek. V něm totiž obraz po dobu zaostřování “zamrzne”, což u pohyblivých scén může znamenat, že fotografovaný objekt ze snímku mezitím “uteče”, ale vy to nevidíte. Tohle byl můj osobní důvod, proč jsem zakoupil obyčejný kompakt s průhledovým hledáčkem.

    Určitou cestou jak tohle obejít, je předostřit si na nějaké místo v podobné vzdálenosti a následně s namáčknutou spouští fotografovat požadovanou scénu, zpoždění je malé a snesitelné.

    Ještě ke všemu se reálná hodnota zaostření při namáčknutí spouště může měnit podle nastavení způsobu zaostřování. Například můj kompaktní Canon A80 při inteligentním autofokusu (9 bodů) ostří spolehlivě, leč skoro dvě vteřiny. Pokud inteligentní AF vypnu, ostří se na střed, ale ostření trvá do jediné vteřiny.

    Možná jste takovouto odpověď nečekal, ale tady je rozhodování velice subjektivní. Nejrozumnější je si nějaký digitál osahat, zpoždění je tam v každém případě a je nutné se s ním vyrovnat, jinak řečeno “naučit se s ním žít”. Pokud ho nejste ochoten akceptovat, je jedinou cestou použít plnou zrcadlovku (Canon 300D, Nikon D70), která je v ostření stejně rychlá jako klasická analogová.

    Hezký den, Jan Hlinák

    Odpovědět

Napsat komentář